نورپردازی باغ ویلا و تکنیک های مختلف آن

نورپردازی باغ ویلا و تکنیک های مختلف آن

نورپردازی باغ ویلا ، ظرافتهای زیادی دارد و تکنیک های مختلفی برای آن وجود دارد.

نورپردازی باغ یکی از مباحث جذاب در علوم دکوراسیون و معماری فضای سبز می باشد. دیزاینر ها و طراحان فضای سبز باید نکات مختلفی را در نورپردازی باغ در نظر بگیرند تا به وسیله آن، یک فضای سبز دلنشین و دوست داشتنی بوجود بیاید. نورپردازی باغ به زبان علمی عبارت است از واژه های Garden Lighting که در رفرنس های جهانی باید با این واژه به دنبال مطالب مربوطه باشیم. شرکت نورپردازی نورنگار اسپادانا در این مقاله قصد دارد در مورد نکات تئوری و عملی در نورپردازی باغ صحبت کند.

در نورپردازی باغ ، موضوعات مختلفی بررسی می شوند.

برای نورپردازی باغ باید موارد مختلفی از نورپردازی خارجی یا Exterior Lighting را تجربه کرده باشیم. نورپردازی نما، نورپردازی درخت، نورپردازی درختچه، نورپردازی محوطه، نورپردازی آبنما و نورپردازی دیوار ها از مهم ترین زیرمجموعه های نورپردازی باغ هستند. زمانی که از نورپردازی فضای سبز حرف می زنیم، در حقیقت تمام این زیرشاخه ها به کارمان خواهد آمد.

در نورپردازی باغ می توانید سوژه هایی درخشان بسازید.

اگر باغ شما یک فضای تاریک دارد یا روشنایی باغ در قسمت هایی از آن زیاد نیست (به طوری که اشیا در شب به راحتی دیده نمی شوند) می توانید سوژه سازی کنید. سوژه می تواند یک درخت، مجسمه، آبنمای کوچک یا هر شیء دیگری باشد که نورپذیر است. نورپردازی درخشان و تاکیدی برای یک سوژه، احساسی بسیار دوست داشتنی در مخاطبان ایجاد می کند و باعث فضاسازی در شب هنگام می شود. از نظر روانشناسی، زمانی که در نورپردازی باغ سوژه می آفرینید، سطح اعتبار فضای باغ در ذهن مخاطب افزایش می یابد. با این روال، آنها به فضای باغ شما به عنوان یک محل اصیل و قابل اعتماد نگاه می کنند.

در نورپردازی باغ ، به نورپردازی ورودی باغ توجه ویژه ای داشته باشید.

در باغ های بزرگ و فضای سبز گسترده، کنترل پخش نور یک هنر است. بهتر است محوطه باغ را به مجموعه ای از رویداد ها دسته بندی کنید سپس چگونگی نورپردازی هر کدام را بررسی نمایید. برای شروع می توانید نورپردازی باغ ویلا را از فضای ورودی آغاز کنید.
دروازه های سنگی و ستون های سیمانی برای نورپردازی بسیار جذاب هستند مخصوصا اگر سطح آن ها رنگ روشنی داشته باشد و براق نباشد. بنابراین نورپردازی ورودی یکی از اصلی ترین قسمتها در نورپردازی باغ است. اگر باغ شما دروازه ای با ستون های مرتفع دارد، می توانید برای نورپردازی دروازه از تعدادی چراغ دفنی با زاویه پخش نور بسته استفاده کنید.
با این شیوه، نور چراغ ها از پایین تا انتهای ارتفاع ستون را طی میکند و فضا سازی بسیار جذابی برای دروازه ورودی باغ ایجاد می شود. همچنین می توانید برای نورپردازی دروازه باغ، از والواشر هایی استفاده کنید که به صورت سفارشی برای ابعاد دروازه ساخته شده اند.
والواشر معمولا در بالاترین محل ستون نصب می شود و نوری یکنواخت و دلنشین را به ستون اعمال می کند. یکی از جذابیت های استفاده از والواشر در نورپردازی نما یا نورپردازی ستون ها، درخشندگی بسیار زیاد در محل نورپردازی است.

نورپردازی درختان بلند قامت، تاثیر بسیار زیادی در روانشناسی محیط دارد. این کار باعث ایجاد حس قدرت و برتری می شود.

اگر در ورودی باغ تعدای درخت کاج یا سرو بلند قامت کاشته شده و در یک مسیر سنگ فرشی قرار دارند، نورپردازی کردن آنها با چراغ های دفنی بسیار جالب می شود. در این مورد باید از چراغ هایی با زاویه تابش بسته استفاده شود تا قامت درختان به خوبی از نور پوشیده شود.
این نوع نورپردازی، حس صلابت، بلندی و قدرتمندی یک فضای مدرن را به مخاطب القا می کند.

اگر در ورودی باغ درختان بلند قامت وجود ندارد و بوته هایی مانند شمعدانی کاشته شده است، نگران نباشید! در این صورت می توانید برای نورپردازی باغ، از چراغ های نقطه ای و تک ال ای دی استفاده کنید. چراغ دفنی های تک ال ای دی اگر به موازات دو حاشیه یک مسیر ماشین رو نصب شوند، یک حس استقبال گرم و رسمی را در ذهن کسانی که به باغ وارد می شوند القا می کند.

نورپردازی باغ مجموعه ای از رویداد های جذاب و شگفت انگیز است. درختان جلوه بسیار زیبایی خلق می کنند.

در بحث نورپردازی باغ و نورپردازی درخت، چند مورد از روش های نورپردازی بسیار جذاب می شوند. مثلا درخت کاجی را تصور کنید که با ترکیب دو پرده ای از نور سفید (سفید یخی و سفید آفتابی) نورپردازی شده است. نور سفید یکی از بهترین نورها برای کاج و سدار است. جالب است بدانید که نور سفید گرم هم مکمل بسیار خوبی برای درخت راش و درخت بلوط است.

عمارت باغ، گل سرسبد تمام سوژه ها است. در نورپردازی باغ ، به عمارت توجه ویژه ای داشته باشید.

کانون نورپردازی های یک باغ؛ عمارت آن است. اگر در نورپردازی باغ، طرفدار نورپردازی درخشان هستید، عمارتِ باغ باید شیک ترین و درخشان ترین قسمت باغ را تشکیل داده باشد.
برای نورپردازی عمارت باغ، تجهیزات مختلفی به کار می روند. یک عمارت از متریال های گوناگونی ساخته شده است.
هرکدام از متریال های نمای عمارت، رنگ و جنس خاصی دارند و طراح نورپردازی باید دقت کند که یک نقشه نورپردازی زیبا و هماهنگ را برای نورپردازی نمای عمارت طراحی نماید. نورپردازی هماهنگ و در عین حال مناسب برای رنگ نما، بدون اتلاف نور.
آجر هایی که رنگ کرمی روشن دارند، نور سفید آفتابی را بسیار زیبا نشان می دهند و برای آجرهای قرمز سوخته، نور قرمزِ ملایم و نور زرد انبهی بسیار مناسب است.

متخصصان نورپردازی باغ به خوبی می دانند که نورپردازی مجسمه و نورپردازی آبنما چه صحنه های دلنوازی را خلق خواهد کرد.

اگر یک مجسمه نفیس در باغ خود دارید، رنگ نور را باید با توجه به رنگ و متریال مجسمه انتخاب نمایید. در صورتی که یک آبنما را می خواهید به سوژه توجه تبدیل کنید، چراغ آبنمای ضد آب با رنگ مناسب را انتخاب نمایید. چراغ آبنما باید با زاویه پخش نور مناسب برای نازل یا فواره آبنما ساخته شده باشد.
به کارگیری چراغ آبنما زیر نازل هایی که آب به هنگام خروج از آنها کف می کند (نازل فوم) بسیار جذاب است. استفاده از چراغ آبنما به رنگ آبی یا سبز فیروزه ای حالت رویایی خاصی به آبنما می دهد.
همچنین اگر یک آبشار زیبا و جذاب در کنج باغ وجود دارد، می توانید از چراغ آبنما با توان نورپردازی بالا استفاده کنید (12 وات یا 18 وات). آبشار های ریزشی و پرده ای هنگام نورپردازی بسیار زیبا و جذاب می شوند.

برای نورپردازی باغ از تجهیزات مرغوب ال ای دی استفاده کنید.

در نورپردازی باغ یک نکته بسیار مهم وجود دارد. به دلیل اینکه ابعاد، اندازه ها و مساحت ها در هر باغ با دیگر باغ ها فرق دارد، باید تجهیزات نورپردازی به صورت سفارشی و مخصوصِ همان باغ تولید شوند. اگر تجهیزات نورپردازی دارای پخش نور سفارشی باشند، تمام سوژه ها، مقدار مناسبی از نور را دریافت می کنند و اتلاف نور به حداقل می رسد. در عین حال، میزان نورهای مزاحم در نورپردازی باغ به حداقل خواهد رسید.

اگر به طراحی نورپردازی و روانشناسی محیطی علاقه مند هستید احتمالا مطالعه مقالات زیر برایتان جذاب است.

-مقاله: روانشناسی نور و روانشناسی رنگ ها
-مقاله: نورپردازی محل کار و تاثیر آن در سلامتی کارکنان سازمان

درباره نویسنده

نورنگار

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا