چراغ پارکی

چراغ پارکی

چراغ پارکی یکی از محصولات روشنایی محوطه است که درتامین نور و روشنایی پارک ها و معابر نقش مهمی ایفا میکند.

اگر در هنگام شب به یک شهر نگاه کنید، اولین چیزی که در چشمان شما نقش می­بندد، روشنایی و چراغ­‌هایی است که در جای جای شهر وجود دارد. به غیراز چراغ­‌ های کنار خیابان و روشنایی خانه­‌ها و مغازه­‌ها، چراغ های درون یک پارک هم بسیار جلوه می­کنند. روشنایی و نورپردازی پارک ها و معابر باعث افزایش جذابیت و جلوه‌های بصری در شهرمیشود، که به زیباسازی شهری کمک شایانی میکند.

یکی از مزیت‌های استفاده ازچراغ‌های پارکی زیباسازی شهراست.

یک چراغ مناسب برای پارک، محصولی است که بتواند همه جوره، نیاز انسان­‌ها و عابرین  را در تاریکی شب فراهم کند. اگر قرار است از این چراغ ها برای روشنایی محوطه پارک استفاده شود، باید علاوه بر نور و روشنایی، حتما زیبایی محیط هم در نظر گرفته شود.

استفاده ازاین چراغ ها، علاوه بر تامین نور و روشنایی محوطه در ساعات تاریک، باعث ایجاد امنیت فضا و سهولت در رفت وآمد میشود و باعث بهینه سازی پارک میشود.

کاربرد های چراغ پارکی

استفاده ازچراغ پارکی فقط مختص به پارک ها و فضای سبز نیست. از این چراغ ها میتوان برای روشنایی معابر و پیاده روها، محوطه‌های مسکونی،حیاط منازل، اماکن شلوغ مانند حیاط هتل، محیط بیمارستان ها و گاهی هم در اطراف خیابان، و … استفاده کرد.

 

نکات مهم هنگام خرید چراغ پارکی

اگر هنگام انتخاب و خرید چراغ پارکی تخصص کافی در این زمینه نداشته باشید و ندانید هنگام نورپردازی پارک ها باید به چه نکاتی توجه کنید، حتی انتخاب بهترین و زیباترین مدل که همزمان بهترین کیفیت را داشته باشد نیز نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای شما و افراد مختلفی که به پارک می‌آیند باشد؛ چراکه روشنایی پارک ها بحثی تخصصی است و افرادی در آن موفق هستند که دانش لازم برای این‌کار را داشته باشند. اما اگر تجربه کمی در این زمینه دارید باید به‌شما بگوییم که برای اینکه نورپردازی شما نقص کمتری داشته باشد باید به نکاتی که در زیر گفته می‌شود دقت کنید.

مطلب پیشنهادی:روشنایی پارک ها و فضاهای سبز چه تاثیری بر جامعه و زیبا سازی شهری دارد ؟

 

درجه حفاظت یا استاندارد IP

این مشخصه که با علامت IP نشان داده می شود دارای یک عدد دو رقمی است. رقم سمت چپ میزان حفاظت در برابر ذرات جامد است یعنی حفاظت در برابر تماس با قسمت های برقی و همچنین ورود اجسام خارجی و گرد و غبار به داخل چراغ ها را نشان می دهد. رقم سمت راست حفاظت در برابر آب و مایعات را نشان می دهد.

برای مثال اگر یک چراغ پارکی IP 65  باشد، عدد ۶ نشان دهنده حداکثر محافظت در برابر گرد و غبار است و عدد ۵ نیز نشان دهنده این است که می‌تواند در برابر جریان های کم فشار آب که از هر جهت وارد می‌شوند، دوام بیاورد.

 

جنس بدنه

قطعا یکی از معیارهای مهم در انتخاب چراغ پارکی مقاومت، استحکام و عمر طولانی آن‌هاست.

جنس مواد به کار رفته در ساخت بدنه، سرچراغ و پایه چراغ های پارکی باید مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی مثل گرد و غبار برف و باران ، رطوبت وتغییرات دمایی داشته باشند تا در اثر گرما و سرما و یخ زدگی از بین نرود.

در حال حاضر برای روشنایی پارک ها انواع مختلف چراغ پارکی از نظر جنس و متریال تولید می‌شود. به‌طور معمول در تولید آن‌ها ازفلزاتی مثل آلومینیوم،آهن یا فولاد و یا از پلاستیک فشرده استفاده می‌کنند. هر کدام از این مواد ویژگی‌های خاص خود را از نظر مقاومت، وزن، تنوع در ساخت و قیمت دارد.

بهترین چراغ های پارکی یا حیاطی چراغ‌هایی هستند که جنس بدنه آن‌ها آلومینیوم دایکاست است . دایکاست به نوعی ریخته گری تحت فشار گفته میشود. دراین روش فلزی که نقطه ذوب پایینی دارد مثل آلومینیوم را به شکل مذاب و تحت فشار زیاد به داخل قالب تزریق میکنند که باعث تولید محصولی با وزن کم وکیفیت و استحکام بسیاربالا میشود.

 

طراحی چراغ

ظاهر چراغ های پارکی از اهمیت بالایی برخوردار است. شخصی که طراحی این چراغ ها به او سپرده می­شود، باید به اندازه­‌ی کافی از ذوق، هنر و سلیقه­‌ی بالایی برخوردار باشد. این چراغ ها باید روی پایه­‌ی مناسب و زیبایی نصب شوند تا علاوه بر داشتن ارتفاع مناسب از سطح زمین، نور خوبی هم به اطراف ساتع کنند.

طراحی چراغ باید به گونه ای باشد که قابلیت تعمیرآن به راحتی فراهم باشد.

نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که چراغ پارکی یا چراغ حیاطی باید متناسب با سبک معماری محیط  طراحی و تولید شود.در محیط هایی با فضاهای سنتی و قدیمی مثل یک باغ یا تالار میتوان از چراغ­های سبک سنتی یا کلاسیک استفاده کرد.اما بهتراست در فضاهای لوکس با سبک معماری مدرنیته از چراغ پارکی مدرن استفاده شود که با محیط، تطابق خوبی داشته باشد.

درست است که برخی از طرح های چراغ پارکی زیبا و جذاب است، اما باید بدانید کدام چراغ برای هدف شما بهترین گزینه است و بهتر است چراغ های ایستاده و پایه بلند را برای روشنایی پارک ها انتخاب کنید.

 

جنس حباب چراغ

چراغ های پارکی یا حیاطی موجود در بازار از نظر جنس حباب متفاوت اند. و به طور کلی در سه گروه دسته بندی میشوند.

حباب های شیشه ای: مزیت این نوع حباب ها عبور حداکثری نور است. وقتی نورکاملا از شیشه عبور کرد باعث افزایش بازده نوری چراغ میشود. اما از معایب این نوع حباب ها شکننده بودن آن هااست که دراثر برخورد شیئ مثل توپ آسیب میبیند و برای استفاده در پارک ها چندان مناسب نیستند.

حباب های پلاستیکی: سبک اند و قیمت کمتری نسبت به سایرین دارند. از معایب آن ها این است که پس از مدتی که در معرض نور خورشید قرار میگیرند، تابش UV به آن ها اثر میکند و باعث زرد شدن و کدرشدن حباب میشود. در نتیجه باعث شده عبور نور به خوبی صورت نگیرد و بازده نوری کاهش یابد.

حباب های پلی کربناتی : این حباب ها ضد UV هستند و در برابر نور خورشید خاصیت  زردشدگی ندارند. در نتیجه نسبت به نمونه های پلاستیکی دوام و طول عمر بالاتری در برابر حرارت و نور دارند.از مزیت های دیگر این حباب ها میتوان به وزن بسیار کم و نشکن بودن آن ها اشاره کرد.

 

پایه چراغ

بلندی پایه­‌ی چراغ­‌ها باید متناسب با المان های محیطی مانند بلندی درختان، سکوهای پارک و…باشد و نسبت به آن محیطی که استفاده میشود بهینه سازی شود.

میزان بلندی پایه‌ها، باید متناسب با درختان به گونه ای انتخاب شود که بلندی تنه و شاخ و برگ درختان، مانع از نورپردازی پارک نشود.

به محل قرارگیری چراغ ها در فضا هم توجه کرد.

 

سری چراغ

سری چراغ پارکی درمدل ها و طرح های مختلفی وجود دارد. اگرسری چراغ پارکی­‌ها از جدیدترین نوع سرچراغ باشند باعث حفظ  زیبایی محیط میشود.

نحوه نوردهی و نورپردازی چراغ ارتباط مستقیمی با طراحی حباب چراغ دارد. باید سرچراغ ها به گونه ای طراحی شده باشد که بیشترین میزان نور را به اطراف ساتع کند. مثلا در حباب های دایره ای این امکان فراهم میشود که پخش نور متقارنی داشته  باشیم.

درهنگام خرید چراغ پارکی باید به این نکته دقت کرد که سری چراغ پارکی نسبت به نفوذ آب، گرد وغبار و رطوبت مقاومت و استحکام بالایی داشته باشد . هم چنین نسبت به ورود هرگونه اجسام خارجی به داخل چراغ نفوذ ناپذیر باشد.

 

لومن یا شدت نور

یک چراغ پارکی خوب باید شدت نور مناسبی داشته باشد.

لومن (Lumen) واحد اندازه گیری میزان نور یا روشنایی هر لامپ است. لومن با شدت نورخروجی از چراغ رابطه ی مستقیمی دارد، هرچه لومن بیشترباشد، چراغ پرنورتر است. مقدار لومن لامپ های چراغ پارکی می تواند از ۵۰ تا ۳۰۰ متفاوت باشد شدت نور مورد نیاز فضاهای باز به مساحت آن  ناحیه بستگی دارد. که برای محاسبه آن باید مساحت فضا را ضربدر میزان لومن چراغ کرد.

پس باید به این نکته توجه کنید که به چه میزان نور در پارک نیازدارید و طبق آن تعداد چراغ مورد نیاز را خریداری کنید.

 

حساسیت به حرکت اجسام

وقتی یک چراغ مجهز به سنسور حرکت باشد هنگامی که شخصی از کنار آن عبور میکند، روشن میشود. استفاده از این ویژگی در چراغ های حیاطی منازل و یا مجتمع های مسکونی باعث افزایش ایمنی ساختمان میشود.

چراغ پارکی نیز باید کنترل کننده هوشمند داشته باشد تا در زمان­‌هایی که کسی از نزدیک آن­ها عبور نکرده، خاموش باشد و از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

 

وزن چراغ

در تمامی محصولات روشنایی یا المان های نوری توجه به وزن عامل مهمی است. هرچه یک محصول سبکتر باشد،امکان نصب راحتتری دارد.

 

مصرف انرژی

یکی از نکته هایی که باید در استفاده از چراغ پارکی ها در نظر گرفت مصرف انرژی آن ها است. بهتر است از لامپ های ال ای دی در چراغ ها استفاده شود تا از لحاظ مصرف انرژی بهینه تر باشد . استفاده از لامپ های LED با شدت نور بالا و مصرف انرژی پایین ،یکی از استراتژی هایی  است که در سالیان اخیر به کارگرفته شده است.

درچراغ پارکی های مدرن که از جدیدترین و به روزترین وسایل روشنایی پارک هستند به جای لامپ های رشته ای از منبع نوری ال ای دی یا SMD استفاده میشود، که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش بازده چراغ  میشود .

 

چراغ پارکی مهان محصولی از گروه روشنایی و نورپردازی نورنگارآیریک یک چراغ پارکی مدرن است که  تمامی خصوصیات ایده آل برای یک چراغ پارکی را داراست. طراحی به کار رفته در چراغ پارکی مهان به گونه ای است که بیشترین بازده را برای مصرف کنندگان دارد.

 

 

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا