چراغ دفنی با کیفیت چه مشخصاتی دارد؟

چراغ دفنی با کیفیت چه مشخصاتی دارد؟

چراغ دفنی با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

چراغ دفنی با کیفیت مشخصاتی دارد که باید هنگام خرید به آنها توجه شود. چراغ دفنی یک چراغ نورپردازی است و از آن در نورپردازی نما، نورپردازی درخت، فضای سبز، دیوار و ستون ها به استفاده می شود. چراغ دفنی با کیفیت باید به خوبی در محیط استتار شود. این منبعِ نور، همانطور که از نامش پیداست در عمق زمین نصب می شود.
شرکت نورنگار اسپادانا در این مقاله قصد دارد خلاصه ای از ویژگی ها و تکنولوژی ساخت را برای یک چراغ دفنی باکیفیت ، تشریح کند.

چراغ دفنی با کیفیت چه تکنولوژی هایی باید داشته باشد؟

چراغ دفنی با کیفیت باید شدت نورمناسبی داشته باشد، زاویه پخش نور آن تنظیم شده و برای محیط بهینه باشد. از آنجایی که چراغ دفنی، هنگام روشن بودن مقداری گرما تولید می کند، این گرما باید به خوبی از led ها گرفته شود و با محیط اطراف چراغ مبادله شود تا ال ای دی ها آسیب نبینند.
البته این محیط، فضای بسیار محدودی در دل زمین است و بنابراین، در یک چراغ دفنی حرفه ای ، باید مقدار کافی از فلز آلومینیم وجود داشته باشد تا تبادل حرارتی را به طور کامل انجام دهد.
چراغ دفنی با کیفیت باید یک مدار الکترونیکی محاسبه شده داشته باشد تا اتلاف انرژی در آن به حداقل برسد. در نهایت مهم ترین تکنولوژی در بهترین چراغ دفنی، درجه حفاظت IP67 است. IP یا Ingress Protection ، بیانگر میزان ضدّ آب بودن این دستگاه می باشد. در ادامه این تکنولوژی ها را برایتان توضیح می دهیم و نکات ساخت بهترین چراغ دفنی را بررسی می کنیم.

چراغ دفنی با کیفیت چگونه ضد آب می شود؟

آب نباید به داخل هیچ دستگاه الکتریکی نفوذ کند. برای هر دستگاه برقی و الکترونیکی یک استاندارد مقاومت در برابر آب و گرد و غبار وجود دارد که با دیگر دستگاه ها متفاوت است. مثلا برای یک موبایل ضدّ آب، استاندارد ip68 داریم و برای یک بلندگو که در محوطه باز نصب می شود استاندارد Ip55 تعریف می شود.
درجه استاندارد تعریف شده برای بهترین چراغ دفنی، برابر است با ip67 ؛ این یعنی چراغ دفنی می تواند تا نیم ساعت در عمق کم، غرق آب شود و در برابر نفوذ آب مقاومت کند. علت اینکه چراغ دفنی LED باید ضدّ آب باشد، این است که ممکن است بر اثر آبیاری باغبان یا بارندگی های شدید، غرق در آب گردد. اگر به مبحث آب بندی علاقه دارید، مطالعه مقاله تعریف درجه IP و انواع استاندارد های ضد آب را به شما پیشنهاد می کنیم.
بنابراین برای یک چراغ دفنی با کیفیت نباید هیچ راه نفوذی وجود داشته باشد.

بهترین چراغ دفنی چراغی است که با پیچ استیل و واشر سیلیکونی آب بندی شده است.

بهترین چراغ دفنی، چراغی است که با فشار پیچ و واشر مرغوب آب بندی می شود. جنس پیچ ها باید از استیل ضد زنگ باشد تا در گذر زمان دچار خوردگی و زنگ زدگی نشود. جنس واشر یک چراغ دفنی با کیفیت هم باید از سیلیکون باشد. واشر سیلیکونی در برابر فشار و تفاوت دمایی بسیار مقاوم تر از واشر لاستیکی است. طول عمر واشر سیلیکونی بسیار بیشتر است. چراغ دفنی حرفه ای ، طراحی دقیقی برای مقاومت در برابر آب و تنش های دمایی دارد. نوع قالب گیری و طراحی بدنه چراغ بسیار مهم است.
اگر به تکنولوژی آب بندی چراغ دفنی علاقه دارید، مطالعه مقاله چراغ دفنی ضد آب تر است یا چراغ آبنما؟ را به شما توصیه می کنیم.

چراغ دفنی با کیفیت ، گلند فلزی خوبی برای آب بندی کابل دارد.

گلند (قسمتی که وظیفه آب بندی کابل چراغ به بدنه را دارد) دو نوع پلاستیکی و فلزی دارد. گلند های فلزی در کیفیت های متنوعی تولید می شوند. بهترین چراغ دفنی ، باید گلند برنجی (آبکاری شده با کروم نیکل یا آب استیل) داشته باشد. گلندی که ضد آب بوده و در عمق آب نیز از نفوذ جلوگیری کند.

مهمترین قسمت چراغ دفنی با کیفیت، LED های آن است.

ال ای دی قلب تپنده یک چراغ دفنی است. LED ها انواع مختلفی دارند و شرکت های سازنده، آنها را در کیفیت های متنوعی تولید می کنند. بهترین چراغ دفنی ، باید از ال ای دی هایی با کیفیت ساخته شود تا نوردهی بهتر و طول عمر بالاتری داشته باشد. البته اینجا منظور از ال ای دی ، مدل های قدرتمند یک واتی و سه واتی است. به این ال ای دی ها ،Power LED می گوییم.

راندمان مدار الکترونیکی در چراغ ال ای دی باید بالا باشد تا اتلاف انرژی نداشته باشیم.

مدار الکترونیکی چراغ دفنی به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت اول، PCB (یا همان مداری که پاور ال ای دی ها روی آن مونتاژ می شود) است و قسمت دوم مدار تغذیه یا درایور ال ای دی است.
یک چراغ دفنی با کیفیت باید مدار الکترونیکی محاسبه شده و با راندمان بالایی داشته باشد. کیفیت قطعات به کار رفته در مدار چراغ دفنی حرفه ای بسیار بالا است. قطعات مرغوب، باعث می شوند مدار با خطای کمتری کار کند و عمر بیشتری داشته باشد. بسیاری از شرکت های مهندسی، اثر استفاده از خازن های تاریخ گذشته یا بی کیفیت را در مدارهایشان تجربه کرده اند. بنابراین میتوان گفت: استفاده از قطعات با کیفیت و درجه یک، هم به نفع تولید کننده است و هم به سود مشتری.

بهترین چراغ دفنی چراغی است با بدنه ای از جنس آلومینیم؛ تا به خوبی گرمای تولید شده را منتقل کند.

آلومینیم یک فلز خوب برای تبادل حرارت و گرما است. اگرچه رسانایی گرمایی آلومینیم از مس کم تر است اما مقاومت مکانیکی و استحکام آن بیشتر است. بنابراین برای دفع حرارت led ها، از آلومینیم استفاده می شود. هر چراغ دفنی با کیفیت ، یک بدنه آلومینیمی دارد تا گرما را به خوبی دفع کند. بدنه چراغ دفنی با دو تکنولوژی دایکست و ریخته گری ریژه، قالب گیری شده و ساخته می شود. در حقیقت بدنه چراغ دفنی حکم Heat sink را دارد. البته در اینجا باید یادآوری کنیم که چراغ دفنی RGB گرمای کمتری از چراغ دفنی تک رنگ تولید می کند.
متاسفانه برخی از تولید کنندگان محصولات نورپردازی ، از بدنه های آهنی برای قالب گیری چراغ دفنی استفاده می کنند. آهن علاوه بر اینکه رسانایی گرمایی بسیار ضعیف تری از آلومینیم دارد، به راحتی در کنار رطوبت زنگ میزند. جالب است بدانید که آهن زنگ زده بسیار سست بوده و به راحتی سوراخ می شود.
این در حالی است که آلومینیم، فلزی است که وقتی زنگ میزند و اکسید می شود، زنگ آلومینیم به عنوان یک لایه حفاظتی برای این فلز عمل میکند و بسیار محکم به بدنه آلومینیم اتصال دارد. بنابر این بهترین چراغ دفنی باید بدنه ای از جنس آلومینیم و با وزنی محاسبه شده داشته باشد.

چراغ دفنی با کیفیت ، باید ظاهر زیبایی داشته باشد.

فراموش نکنید که چراغ دفنی در نور روز قابل رویت است. بنابراین ظاهر چراغ دفنی و رعایت زیبایی در طراحی آن، خیلی مهم است. دکوراسیون و معماری همیشه نکاتی را درباره تناسب اشیا با محیط به ما یادآور می شوند.
یک چراغ دفنی با کیفیت باید با ظاهری زیبا تولید شده باشد و یک قاب استیل پولیشکاری شده داشته باشد. قاب استیل علاوه بر استحکام و مقاومت فیزیکی بالا، زیبایی خاصی به چراغ دفنی LED می‌دهد.

بهترین چراغ دفنی ، چراغی است که مخصوص محیط طراحی شده است.

دستگاه هایی که سفارشی تولید می شوند، کارآیی بهتری دارند. معمار یا طراح نور باید میزان پخش نور روی سوژه نورپردازی را مشخص کند. سپس چراغ دفنی led با پخش نور مورد نظر ساخته می شود. زاویه تابش نور و زاویه پخش نور بسیار اهمیت دارند.
مثلا یک دیوار را در نظر بگیرید که می توان دو نوع نور هاله ای پهن و باریک روی آن تاباند. در این حالت، دو فضای کاملا متفاوت خلق می شود. یا درختی را در نظر بگیرید که می توان به دو روش آنرا نورپردازی کرد (نورپردازی با نورشدید و گسترده به نحوی که داخل و خارج درخت درخشان شود یا نورپردازی خیلی سطحی به نحوی که فقط نور کمی به قسمت بیرونی درخت تابیده شود).
بنابراین چراغ دفنی باید با عملیات لنز گذاری سفارشی سازی شود.

چراغ دفنی led می تواند در رنگ های بسیاری تولید شود. حتما موقع خرید از مناسب بودن رنگ چراغ دفنی اطمینان حاصل کنید.

چراغ دفنی led می تواند به صورت سفارشی و در رنگ های متنوعی ساخته شود. رنگهایی نظیر (سفید یخی، آفتابی، سفید نچرال، زرد، زرد انبهی، قرمز خالص، سبز خالص، سبز فیروزه ای، آبی خالص، آبی فیروزه ای، بنفش، صورتی، سبز پسته ای ، یاسی ، اخرایی و …).
ما تولید کنندگان چراغ دفنی، برخی رنگ های ترکیبی را می توانیم از ترکیب چند ال ای دیِ رنگی بسازیم.

البته این رنگهایی که گفته شد برای چراغ دفنی تک رنگ است. چراغ دفنی مالتی کالر یا چراغ دفنی RGB می تواند رنگ های بسیار زیادی را بسازد.

چراغ دفنی با کیفیت ، کابل مرغوبی دارد.

کابل چراغ باید منعطف و نرم باشد. سیم های داخل کابل باید از جنس مس مرغوب باشند و درصد فلز مس در آنها زیاد باشد؛ تا جریان را بدون مشکل خاصی از خود عبور دهند. اکر جنس مس کابل خوب باشد، بدون مشکل خاصی لحیم می شود.
لحیم کاری برای نصب چراغ دفنی و همچنین نصب چراغ آبنما موضوعی ضروری است. با این شیوه، طول عمر اتصال خیلی بالا می رود و هیچ مقاومت الکتریکی در محل اتصال نداریم.
بنابراین افت ولتاژ و افت نور نداریم. نرم بودن کابل را بررسی کنید. کابلی که جنس مرغوب و انعطاف پذیری دارد ، به خوبی با نوار آپارات آب بندی خواهد شد.

چراغ دفنی حرفه ای ، باید فراید نصب راحتی داشته باشد.

بهترین چراغ دفنی ، چراغیست که به راحتی نصب می شود و وقت زیادی نمی گیرد. یکی از نکات مهم در چراغ دفنی، طریقه نصب آن است. متاسفانه برخی تولید کنندگان چراغ دفنی، چراغ را طوری طراحی می کنند که به هنگام نصب باید پیچ ها و واشر آنرا به صورت چند تکه نصب کرد.
این یعنی فرایند آب بندی چراغ دفنی را بر عهده برقکار یا اجراکاران عزیز می گذارند. اگر دست آنها هنگام نصب چراغ، خاکی باشد یا روغنی باشد، واشر آب بندیِ چراغ کثیف شده و ممکن است چراغ دفنی از آب بندی خارج شود.
چراغ دفنی حرفه ای ، چراغی است که یکبار برای همیشه در محل تولید و با دقت و نظارت افراد متخصص آب بندی شده باشد و تستِ ضدّ آب بودن را با موفقیت پاس کرده باشد.

خلاصه مطلب

بهترین چراغ دفنی باید ضد آب باشد و قطعات مرغوبی در ساخت آن به کار رفته باشد. ظاهر زیبایی داشته باشد و به طور سفارشی برای محیط مدّ نظر ما طراحی شده باشد.

چراغ دفنی نورنگار ؛ تجربه ی یک نورپردازی حرفه ای

شرکت نورپردازی نورنگار اسپادانا یکی از تولید کنندگان چراغ دفنی با کیفیت در ایران است. ما با سابقه ای چندین ساله در طراحی و تولید انواع چراغ های دفنی ضد آب ، تمامی نیاز های معماران و اجراکاران عزیز را پوشش داده ایم. چراغ هایی که در شرکت نورنگار تولید می شوند، در شرایطی سخت تست شده و با موفقیت تست ضدّ آب را پاس می کنند.
اگر برای پروژه ای نیاز به چراغ دفنی دارید، خوشحال می شویم به سبد محصولات ما نگاهی بیاندازید.

درباره نویسنده

نورنگار

یک دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا