تفاوتهای پروژکتور LED سفارشی با پروژکتور بازاری

تفاوتهای پروژکتور LED سفارشی با پروژکتور بازاری

پروژکتور LED سفارشی با پروژکتور بازاری چه تفاوتهایی دارد؟

پروژکتور LED سفارشی در حقیقت یک محصول متناسب با پروژه است که بنا به نیاز های پروژه توسط شرکت تولید کننده ساخته می شود. همانطور که می دانید، طراحی و ساخت تجهیزات نورپردازی LED نیازمند دانش فنی و تجربه فراوان است. پروژکتور LED سفارشی با قطعات مرغوب تولید می شود و مراحل تولید آن استاندارد است.
دانش فنی لازم برای ساخت تجهیزات باکیفیت عبارت است از: “مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی نرم افزار و مهندسی نور”. با این حال لازم به ذکر است که تنها “داشتن دانش مهندسی بالا” جوابگوی یک تولید موفق نیست. تمام شرکت هایی که در صنعت روشنایی و نورپردازی پیشرو هستند، از تجربیات گذشته خود استفاده می کنند و عیب محصولات خود را برطرف می کنند. برخی از تجربه ها آنقدر گرانبها هستند که برای بدست آوردنشان باید سالها تلاش کرد.

 

محصولات LED باید پایدار و خوش ساخت باشند. پروژکتور LED سفارشی این مزیت را دارد.

محصولات روشنایی و نورپردازی LED باید طوری طراحی شوند که در برابر آسیب های محیطی، سرما و گرما، تابش اشعه های نابود کننده آفتاب، نفوذ آب باران های شدید و انبساط و انقباض فصلی، بیشترین پایداری را داشته باشند.
همانطور که همه می دانیم، این عوامل به تدریج و با گذشت چند سال می توانند هر سیستم ناپایداری را به نابودی بکشانند! پروژکتور LED سفارشی و با کیفیت، می تواند سال ها عمر کند.
بنابراین می توان گفت که هر محصول نورپردازی باکیفیت، باید سه پارامتر ویژه داشته باشد:
۱- توسط یک شرکت حرفه ای و با تجربه تولید شده باشد.
۲- مراحل تولید آن با دقت کنترل شده باشد و با استفاده از تکنیک های مهندسی کیفیت تولید اندازه گیری شود.
۳- از قطعات و مواد اولیه مرغوب و با کیفیتی ساخته شده باشد.

 

اهمیت به کارگیری قطعات مرغوب در ساخت پروژکتور LED سفارشی

تجهیزات LED هم مانند بسیاری از کالاهای دیگر در چند رده بندی کیفی مختلف به بازار عرضه می شوند. در بازار تجاری امروزی، شرکت ها به شدت با یکدیگر رقابت می کنند. بسیاری از آنها به سختی می توانند از پس هزینه های جاری خود برآیند. در این میان، یکی از مهم ترین میدان های رقابت برای شرکت های تولید کننده، همان “قیمت تمام شده برای مشتری” است.
در پروژکتور LED سفارشی ، کیفیت حرف اول را می زند؛ اما روش های مختلفی برای مدیریت قیمت تمام شده وجود دارد که بعضی از آنها اخلاقی هستند و برخی غیر اخلاقی! روش های خردمندانه و اخلاقی به روش هایی می گویند که کیفیت کالا را ثابت نگه داشته و هزینه ها را مدیریت می کند. این روش ها با استفاده از تکنیک های مدیریت صنعتی و تولید انبوه، مدیریت لجستیک، خط تولید بهینه و مذاکره مناسب با تامین کنندگان دنبال می شوند.
و اما روش های غیر اخلاقی (!) هم برای کاهش قیمت ها وجود دارد. روش هایی که اتفاقا بسیار تاثیر گذار هستند و قیمت تمام شده برای یک محصول را به شدت پایین آورده و مشتریان را غرق در شادی می کنند! ساده ترین راه برای این کار، استفاده از قطعات و مواد اولیه نا مرغوب و بی کیفیت است.

 

بررسی رده بندی کیفی قطعات و مواد اولیه محصولات نورپردازی:

 

نوع LED تاثیر آن در محصولات نورپردازی

LED اصلی ترین واحد سازنده یک پروژکتور است. اگر به ساختمان LED توجه کنیم می بینیم که در این قطعه، قسمتهای مختلفی به کار رفته اند و هر کدام از آنها در چند رده کیفی تولید می شود. اصلی ترین قسمت ال ای دی ، تکه ای مربعی شکل و بسیار کوچک است که “چیپ” نام دارد. در مورد چیپ نکات مختلفی وجود دارد.
• در بین انواع مارک چیپ، Bridgelux ، Epstar ، Edison و Cri رده های مرغوب و بسیار با کیفیت بازار را تشکیل می دهند که هر کدام از آنها هم با یکدیگر از نظر کیفی فاصله دارند. مارک چیپ را از روی ظاهر آن نمی‌توان شناخت ولی شدت نور پروژکتور در دراز مدت مشخص می کند که کیفیت مارک آن چه اندازه بوده است. برای همین است که هر شرکت نورپردازی باید تامین کنندگان قابل اعتمادی داشته باشد تا کیفیت ال ای دی هایش تضمین شود.
• چیپ های بی کیفیت ساخت چین یا تایوان: کیفیت چیپ هایی که ساخت تایوان هستند فوق العاده بیشتر از LED هایی هستند که مارک HG یا SE یا Genesis یا ….( تولیدات چین درجه ۲) مونتاژ می کنند. سایز چیپ و محاسبه حاشیه امنیت الکتریکی هم از عوامل موثر در طول عمر محصول است. بنا به تجربه های ما، استفاده از چیپ های ۱به ۳ وات با رعایت حاشیه امنیت مناسب، بهترین کار می باشد.
• Gold wire یا Copper wire جنس رشته نازک سیم داخل LED است که وظیفه آن اتصال پایه های LED به چیپ می باشد. این سیم بنا به دلایل مهندسی کوانتم و مهندسی سیالات باید سطح مقطع بسیار نازکی داشته باشد. جنس سیم بسیار در عمر و شدت نور LED تاثیر گذار می باشد. پرژکتور های بازاری بلا استثنا بخاطر کاهش قیمت از LED هایی با جنس Copper Wire استفاده می کنند.
• جنس سینی هیت سینک زیرین پاور ال ای دی: هیت سینک پاور ال ای دی هم جنس های مختلفی دارد! از مس آبکاری شده گرفته تا آهن گالوانایز شده!
مهم ترین پارامتر برای این قطعه، ضریب رسانایی گرمایی است که باید حرارت چیپ ال ای دی را سریعا منتقل کند. بدیهی است که در پروژکتور LED سفارشی باید از بهترین جنس های LED استفاده شود.

 

PCB در پروژکتور LED سفارشی و بازاری

به برد الکتریکی که تمام ال ای دی ها روی آن لحیم کاری و مونتاژ می شوند، PCB می گوییم. این قطعه یک صفحه آلومینیمی است که چند لایه مختلف از عایق و رسانا ها روی آن سوار شده است. لایه عایق مرکزی باید کل سطح آلومینیم را عایق کند اما گرما را فورا هدایت نماید. لایه سوم که بر روی لایه عایق قرار گرفته است از جنس مس بوده و باید آلیاژ مرغوب مسی باشد تا جریان الکتریکی را به خوبی از خود عبور دهد.
PCB های پروژکتورهای ارزان قیمت و بازاری بخاطر کاهش قیمت دارای چند مشکل اساسی می باشد.
• ضخامت مس آنها ۱۵-۲۵ میکرون می باشد در صورتی که PCB سفارشی از ورق های ۳۵-۵۰ میکرون استفاده می شود.
• سطح مقطع مس زیر Led یک دایره ۷ میلیمتری است در صورتی که در PCB های سفارشی حدودا این سطح مقطع ۵ برابر شده است و این امر موجب خنک شدن هر چه بیشتر چیپ LED می شود.
• طراحی PCB کار یک مهندس الکترونیک با تجربه و حرفه ای است. کسی که تمام نکات جریان کشی و محاسبات ولتاژی را برای افزایش پایداری مدار در طراحی آن در نظر بگیرد.
اکثر PCB های بازاری به صورت نردبانی طراحی شده اند که این امر موجب می شود با خاموش شدن (اتصال کوتاه) یکی از LED ها , فشار جریان بروی LED های هم ردیف آن بیشتر شود و به مرور زمان عمر بقیه LED ها و تعداد خاموشی های پروژکتور بیشتر شده و محصول دچار آسیب های جدی شود. اما در PCB های سفارشی از چند لاین مجزا استفاده شده است که مزیت این کار در قسمت درایور توضیح داده می شود. پروژکتور LED سفارشی باید از PCB با کیفیت و مهندسی ساخته شده باشد.
حتی اگر به محصولات چینی و آماده بازار دقت کرده باشید و اطلاع کمی هم از نکات طراحی مدار داشته باشید، می بینید که گاهی اوقات ساده ترین نکات را برای صرفه جوبی در هزینه ها رعایت نکرده اند. نکاتی که باعث تولید یک محصول بی کیفیت و ناپایدار خواهد شد.

 

Driver

• در پروژکتور بازاری به علت کاهش قیمت شدید از درایور های نردبانی ۹۰۰ mA یا ۱۲۰۰mAیا ۱۵۰۰Ma استفاده می شود. روشی که مضرات آن در قسمت قبلی ذکر شد.
اما چیدمان LED ها در PCB یک پروژکتور LED سفارشی بصورت تک لاین هستند که برای این امر از درایورهای ایزوله ۳۰۰ میلی آمپری استفاده می شود. به همین دلیل است که مثلا در یک پروژکتور ۸۰ وات از ۴ لاین ۲۰ وات استفاده می شود. به طوری که برای هر لاین یک درایور ۲۴-۱۸ وات و ۲۰ عدد LEDدر نظر گرفته شده است. اگر یک یا ۲ عدد LED خاموش شوند (بر اثر سیگنالهای لحظه ای و ضربه ای شبکه برق) فقط خود آن مسیر قطع می شود و مابقی پروژکتور به کار خود ادامه می دهند.
• نکته دیگر هم رعایت ایزولاسیون در درایور است. ایزولاسیون یک تکنیک محافظت از جان است که باید در طراحی مدار درایور رعایت شده باشد. با این روال، برق ورودی درایور توسط یک ترانسفورماتور کوچک، از برق خروجی مجزا می شود و علاوه بر آن یک روش حفاظتی بسیار عالی برای LED ها هم به حساب می آید. با اینکار طول عمر LED افزایش می یابد. به کار بردن قطعه ترانسفورماتور به دلیل داشتن سیم پیچ مسی، قیمت درایور را بالا می برد. قیمت یک عدد درایور ۲۵-۵۰ وات غیر ایزوله ۵۰ درصد ارزانتر از ۲ عدد درایور ۱۸-۲۴ وات ایزوله می باشد. در پروژکتور LED سفارشی نورنگار ، این نکته به خوبی رعایت شده است.

 

بدنه پروژکتور LED سفارشی و بازاری

• یکی از گران ترین و تاثیر گذار ترین قطعات در قیمت پروژکتور LED، بدنه یا کیس پروژکتور است. پروژکتور LED سفارشی هم به همین دلیل مقداری گران تر است. جنس بدنه باید از فلز آلومینیم باشد تا به خوبی حرارت ال ای دی ها را به محیط اطراف منتقل نماید. و البته این روزها قیمت آلومینیم بسیار بالا رفته است! در پروژکتور های چینی و بازاری، به علت استفاده از مقدار کم آلومینیم، توان جذب و انتقال گرما کاهش می یابد. پروژکتور های چینی با نازک کردن بدنه و ایجاد ناخالصی زیاد در آلیاژ آلومینیم، قیمت تمام شده پایین تری دارند و البته طول عمر کمتر. پروژکتورLED سفارشی شرکت نورنگار، با استفاده از مقادیر استاندارد آلومینیم و آلیاژ های مرغوب آن تهیه می شود و در داخل کشور قالبگیری می شود.

 

نوع خمیر سیلکون زیرLED و برد PCB

• نامرغوب بودن جنس خمیر سیلکون و چسب سیلکون روی خنک کردن LED تاثیر مستقیم می گذارد. سیلیکون یک متریال خمیر مانند است که وظیفه آن ایجاد تماس حداکثری بین هیت سینک LED و مدار آلومینیمی است. در ابعاد میکروسکوپیک، دو سطح فلزی که با یکدیگر منطبق شده اند، تخلخل های زیادی دارند و گرما به راحتی از بین آنها عبور نمیکند. کار سیلیکون از بین بردن اثر این خلل و فرج ها می باشد. پروژکتور LED سفارشی نورنگار با بهترین و مرغوب ترین نوع خمیر، مونتاژ می شود.
• اگر به موضوع دفع حرارت در پروژکتور ال ای دی علاقه مند هستید می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

 

دیگر عوامل تاثیر گذار در پروژکتور LED سفارشی و بازاری

• نکات دیگری مانند نوع لنز، جنس کابل، جنس قلع استفاده شده، طریقه مونتاژ، دقت تولید و نوع تست محصول، همه و همه در کاهش یا افزایش قیمت نهایی پروژکتور تاثیر گذار هستند.
• تا به اینجا، فقط از تاثیر مواد اولیه ارزان و بی کیفیت در قیمت تمام شده محصولات LED و همچنین از شرکت هایی گفتیم که با مشتری “اینچنین تا می کنند”. حال بماند که این شرکت ها، دانش فنی و نحوه تولید و مدیریت خط تولیدشان چگونه خواهد بود!

 

گروه روشنایی و نورپردازی نورنگار سازنده انواع پروژکتور LED سفارشی

استفاده از پروژکتور LED سفارشی مناسب ترین گزینه برای نورپردازی پروژه است. شرکت نورنگار اسپادانا با بیش از ۱۵ سال تجربه در ساخت پروژکتور LED ، سبد کاملی از محصولات روشنایی و نورپردازی باکیفیت را به مشتریان عزیز عرضه میکند. برای اطلاع از محصولات ما و انواع پروژکتور LED سفارشی اینجا کلیک نمایید.

 

 

 

مطالب مرتبط با پروژکتور LED سفارشی:

 

مقاله تفاوت پروژکتور ال ای دی با پروژکتور متال هالید و بخار سدیم

 

مقاله مقایسه ی چراغ آبنما رزینی و هواخنک

 

مقاله پروژکتور ال ای دی و پنج تکنولوژی کلیدی آن

 

مقاله درجه ی IP و تعریف ضد آب بودن

.

.

.

درباره نویسنده

نورنگار

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تلفن :

٣٢٢۶١٨٢٣-٠٣١

مشاور نورپردازی: ۰۹۱۳۲۱۶۴۱۰۸ شاه رضایی

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا