آیا پروژکتور ال ای دی ضد آب ، وجود دارد؟

آیا پروژکتور ال ای دی ضد آب ، وجود دارد؟

آیا پروژکتور ال ای دی ضد آب وجود دارد؟

پروژکتور ال ای دی به دلیل مصرف کم، رنگ‌بندی متنوع و سازگاری با انواع محدودیت های محیط در نصب پروژکتور ها، با استقبال گسترده ی مشتریان همراه شده است. اگر می خواهید بیشتر با مزیت های پروژکتور ال ای دی آشنا شوید، می توانید مقاله تفاوت پروژکتور ال ای دی و پروژکتور بخار سدیم را مطالعه کنید. اما یک سوال مهم هنگام خرید پروژکتور ال ای دی برای خریداران وجود دارد: ((آیا محصول مورد نظر باید یک پروژکتور ال ای دی ضد آب باشد؟)).

برای طراحان و متخصصان، معیارهای متفاوتی از ضد آب بودن وجود دارد.

برای یافتن پاسخ این سوال، ابتدا باید با تعریف های متفاوتی که از ضد آب بودن یک محصول وجود دارند آشنا شویم. متخصصان و صنعتگران به خوبی با مفهوم آب بندی و ضد آب بودن آشنا هستند. اما تعریفی که در جامعه از محصول ضد آب وجود دارد، این است: “در هیچ شرایطی نباید آب به داخل این دستگاه نفوذ کند، حتی در بیست متری عمق دریا! ”

جالب است بدانید که هزینه تولید چنین محصولی، بسیار زیاد است، لزومی برای تولید آن وجود ندارد و اصلا برای خریدار توجیه اقتصادی ندارد. بنابراین هر محصول را باید با توجه به محیط استفاده و طبق بدترین شرایطی که ممکن است برایش اتفاق افتد، طراحی نمود و در برابر نفوذ آب مقاوم سازی کرد.

پروژکتور ال ای دی باید در برابر نفوذ باران مقاوم باشد.

از پروژکتور LED می توان برای نورپردازی درخت، روشنایی فضای سبز، نورپردازی نما، پارکینگ ها، باغ ها و سایر محوطه ها و معابر دیگر استفاده کرد. پروژکتور ال ای دی می تواند روی یک تیر (کوچک یا بزرگ) نصب شود یا اینکه بنا به صلاحدید طراح روشنایی، آنرا به دیوارِ نما، کنار بام یا سایر سطوح سنگی و سیمانی، پیچ کنند. در نتیجه، بدترین شرایطی که احتمالا برای پروژکتور ال ای دی اتفاق می افتد، قرارگیری در فضای باز با هوای شرجی و بارش های طولانی مدت باران روی آن است.


یک پروژکتور ال ای دی ضد آب باید بتواند در چنین شرایطی در برابر نفوذ آب مقاومت کند. برای مقاومت در برابر آب و گرد و غبار، یک استاندارد بین المللی به نام درجه IP وجود دارد. برای پروژکتور ال ای دی ضد آب، درجه IP باید برابر با IP65 باشد.

استاندارد بین المللی درجه IP ، رقم های متفاوتی دارد.

IP درجات مختلفی دارد. برای IP 65 ، رقم 6 بیانگر این است که در طولانی مدت، اجسام جامد و ذرات معلق نمی توانند به داخل دستگاه نفوذ کند. رقم 5 هم بیانگر ضد آب بودن در برابر فشار آب (واترجت یا مینی کارواش) می باشد. بنابراین ، پروژکتور ال ای دی IP65 می تواند سالها در یک فضای‌ باز با بارندگی‌ های بسیار دوام بیاورد و روشنایی محیط را تامین نماید.


جالب است بدانید که برای محصول چراغ دفنی ال ای دی، درجه IP باید به مقدار IP67 باشد و معنای آن این است که می تواند برای نیم ساعت غرق آب شود (مثلا در باغچه و در معرض آبگرفتگی باشد).


بالاترین مقدار آب بندی هم مربوط به چراغ استخری یا چراغ آبنما با درجه آی پی IP68 می باشد که می تواند مادام العمر، در زیر آب کار کند. همان طور که می دانید فشار مایعات به عمق آنها بستگی دارد و برای هر چراغ ال ای دی ضد آبِ IP68، باید مقدار استانداردی از عمق آب را تعریف نمود. این کار توسط شرکت سازنده انجام می گیرد.

اگر به موضوع آب بندی و ضد آب کردن تجهیزات نورپردازی علاقه دارید، می توانید به مقاله تعریف ضد آب بودن و درجه IP مراجعه کنید تا با تمام معنی های اعداد در درجه IP آشنا شوید.

پس از نصب پروژکتور ال ای دی، مهم ترین کار آب بندی مناسب کابل خروجی است.

هنگامی که پروژکتور ها در جای مناسب نصب شدند و تست الکتریکی آنها موفقیت آمیز بود، می توانید به برقکار خود بگویید که زاویه تابش پروژکتور را مطابق نقشه نورپردازی تنظیم کرده و پیچ دستک را سفت کند تا پروژکتور LED ، محکم در جای خود باقی بماند.

سپس مهم‌ترین مرحله (که برخی برقکاران از آن غافل می شوند) آب بندی کردن کابل خروجی پروژکتور است.


محل اتصال سیم کشی با کابل برق پروژکتور باید توسط (نوار آپارات و چسب برق باکیفیت) ضد آب شود. طبیعتا این کار به دست برقکاری باتجربه انجام می گیرد.

این کار از نفوذ آب به داخل کابل و اتصالی در شبکه برق نورپردازی جلوگیری می کند. اگر به فناوری پروژکتور LED علاقه دارید، می توانید مقاله تکنولوژی های لازم برای ساخت پروژکتور LED را مطالعه فرمایید.

نتیجه این مطلب

با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله، می توانیم نتیجه بگیریم که “پروژکتور ال ای دی ضد آب” از نظر کارشناسان به پروژکتوری گفته می شود که بتواند سالها زیر بارش برف و باران دوام بیاورد بدون اینکه ذره ای آب به داخل آن نفوذ کند. استاندارد آب بندی چنین پروژکتوری IP65 است. هنگام نصب پروژکتور ال ای دی، از آب بند کردن کابل برق غافل نشوید.

گروه روشنایی و نورپردازی نورنگار سابقه ای طولانی در مشاوره نورپردازی و تولید انواع چراغ ضد آب دارد. در صورتی که تصمیم دارید پروژکتور ال ای دی، دفنی یا سایر محصولات نورپردازی Outdoor را خریداری کنید، خوشحال می شویم نگاهی به محصولات ما بیاندازید.

درباره نویسنده

نورنگار

یک دیدگاه

  • R on 2019.03.16

    ممنون از اطلاعات مفیدتون

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا