پروژکتور ال ای دی و پنج تکنولوژی کلیدی آن

پروژکتور ال ای دی و پنج تکنولوژی کلیدی آن

پروژکتور ال ای دی یک ابزار نورپردازی پربازده است. برای ساخت هر پروژکتور LED پنج تکنولوژی اصلی به کار رفته است.

امروزه بسیاری از کسب و کار ها به دنبال صرفه جویی در هزینه برق مصرف شده برای روشنایی هستند و به همین دلیل سیستم روشنایی ساختمان یا واحد تجاری خود را تعویض می کنند و از انواع چراغ ال ای دی استفاده می نمایند. چراغ و پروژکتور ال ای دی، علاوه بر مصرف برق بسیار کمی که دارند، قابلیت هایی منحصر به فرد مانند پخش نور یکنواخت، پخش نور موضعی، رنگ بندی بسیار گسترده (با استفاده از ال ای دی سفید یخی تا سفید گرم)، طول عمر بسیار بالا و روشن شدن بسیار سریعتر از پروژکتور سدیم را به همراه دارند.

اما سوال اصلی اینجاست که دانش فنی لازم برای تولید یک پروژکتور LED چیست و چه تکنولوژی هایی در ساختن آن به کار می رود.

برای پی بردن به این موضوع، در ادامه با گروه نورپردازی نورنگار همراه باشید.

تکنولوژی به کار رفته در ساخت ال ای دی:

همانطور که می دانید، ال ای دی های با کیفیت (یا POWER LED ) ، کلیدی ترین قسمت هر پروژکتور می باشد. هر ال ای دی از قسمت های مختلفی ساخته شده است. نیمه هادی اصلی یا ویفر یا چیپ ال ای دی، همان منبع نوری است که به هنگام دریافت جریان مناسب، از خود نور ساطع می کند. چیپ توسط سیم های نازکی از جنس آلیاژ طلا، به پایه های ال ای دی متصل شده است. البته شما می توانید برای اطلاع دقیق تر از کلیه تکنولوژی های به کار رفته در هر ال ای دی، به مقاله بررسی ساختار پاور ال ای دی مراجعه نمایید. شکل زیر، یک برش عرضی از ال ای دی را به همراه اجزای تشکیل دهنده آن نشان می دهد.

ال ای دی ساختار درونی
ال ای دیال ای دی های مرغوب، وارداتی هستند و بسته به کیفیت ساختشان، از کشورهای آمریکا، تایوان و چین وارد کشور می شوند. اگرچه مهمترین بخش تشکیل دهنده پروژکتور، ال ای دی های باکیفیت آن است، چنانچه سایر قسمت های آن با کیفیت پایینی طراحی شده باشند، طول عمر پروژکتور پایین می آید و به احتمال زیاد راندمان نوری آن هم در حد بهینه نخواهد بود. اگر می خواهید بیشتر با برند های ال ای دی آشنا شوید می توانید به مقاله برند های با کیفیت پاور ال ای دی مراجعه کنید.

تکنولوژی طراحی و ساخت مدار الکترونیکی پروژکتور ال ای دی:


قسمت الکترونیکی یک پروژکتور LED شامل دو بخش PCB و درایور است. PCB همان برد الکترونیکی است که ال ای دی بر روی آن مونتاژ (لحیم کاری) می شود و درایور هم همان مدار تغذیه پروژکتور می باشد. وظیفه ی درایور (یا LED driver)، تامین جریان مناسب و ایمن برای تغذیه ی ال ای دی ها است.


PCB باید به گونه ای طراحی و تولید شود که بتواند حرارت ایجاد شده از (POWER LED) را به خوبی جذب نموده و آن را به بدنه پروژکتور منتقل نماید. جنس پی سی بی ها، ترکیبی چند لایه از آلومینیم و عایق الکتریکی(منتقل کننده حرارت اما عایق الکتریکی) می باشد که مداری از جنس مس، بر روی آن طراحی شده است. تعداد ال ای دی هایی که روی PCB مونتاژ می گردد، باید بر اساس محدودیت های مساحت در دسترس، محدودیت های الکتریکی و محدودیت حرارتی محاسبه شود.


همچنین ال ای دی ها در رنگ بندی مختلف دارای ولتاژ و جریان های استاندارد از پیش تعریف شده ای هستند که کارخانه سازنده، آن را (برای استفاده به منظور بیشترین طول عمر و بهترین راندمان نور) تعیین نموده است. مدار درایور ال ای دی، باید نوسانات شبکه برق را تا حدودی فیلتر نماید و جریانی تمیز و محاسبه شده برای تغذیه ال ای دی ها بسازد. کلیدی ترین نکته در درایور ال ای دی، مساله راندمان الکتریکی آن است.

درایور LED باید به خوبی طراحی و تست شده باشد


اگر درایور به خوبی طراحی نشده باشد، راندمان بالایی نخواهد داشت و اصلی ترین مزیت پروژکتور ال ای دی (مصرف بسیار پایین) از بین می رود. برخی از پروژکتورهای ال ای دی بی کیفیت که در بازار وجود دارند، دارای تراکم بیش از حد ال ای دی ها هستند و محاسبات غلط برای جریان ال ای دی ها سبب سوختگی زود هنگام پروژکتور می گردد. همچنین برخی از انواع نامرغوب پروژکتور ها، راندمان الکتریکی پایینی دارند.

تکنولوژی مهندسی پخش نور پروژکتور ال ای دی و محاسبات آن:


وقتی می گوییم استفاده از پروژکتور ال ای دی، یعنی نور زیاد تر با مصرف برق کمتر، طبیعتا باید بتوانیم با طراحی پخش نور مناسب، این میزان نور زیاد را مهار نماییم. وظیفه پخش نور در پروژکتور ال ای دی، بر عهده لنز ها می باشد. وظیفه لنز، تنظیم زاویه پخش نور ال ای دی است و هر لنز می تواند بین (5 تا 120) درجه از منبع نور، زاویه پخش ایجاد نماید. پخش نور باید متناسب با محدودیت های مکان نصب پروژکتور، فاصله تا سوژه و نقشه های نورپردازی و روشنایی محیط، طراحی شود. برای اطلاعات بیشتر در باره پخش نور می توانید روی این مقاله کلیک کنید.

سیستم آب بندی پروژکتور ال ای دی (درجه آی پی IP65 ):


نفوذ آب باران به داخل پروژکتور، خطرات جانی و مالی زیادی در پی دارد. اگر رطوبت یا آب به داخل پروژکتور ال ای دی نفوذ کند، احتمال دارد که بدنه آن برق دار شود (به همین دلیل باید سیستم ارتینگ محل نصب به خوبی طراحی شده باشد). همچنین نفوذ آب سبب اتصالی در مدار تغذیه پروژکتور می شود که احتمالا درایور را می سوزاند یا به ال ای دی ها آسیب می رساند. کم ترین خسارت احتمالی هم ایجاد میعان آب روی سطح داخلی شیشه است که پخش نور خروجی پروژکتور را مختل می کند.


وظیفه آب بندی پروژکتور با بدنه یا کیس پروژکتور (یا LED Projector case ) می باشد. بدنه پروژکتور باید ضد آب باشد. درجه IP ، استاندارد جهانی تشخیص مقاومت در برابر آب و گرد و غبار است که برای پروژکتور ال ای دی باید به میزان IP65 برسد. یک پروژکتور ال ای دی ضد آب IP65 باید در برابر نفوذ باران های طولانی و برف و گرد و غبار، کاملا مقاوم باشد. این نکته، مخصوصا در مناطق شرجی ایران (که باران شبنم روی دستگاه ها می نشیند) بسیار حائز اهمیت است.

نکته: در هنگام نصب، به آب بندی کابل برق پروژکتور ال ای دی دقت نمایید!


البته همانطور که بدنه پروژکتور باید ضد آب باشد، کابل خروجی پروژکتور هم باید به خوبی توسط نوار آپارات و چسب آب بندی شده باشد تا هیچ راهی برای نفوذ آب در آن وجود نداشته باشد. برای اطلاع بیشتر از انواع استاندارد IP، می توانید به مقاله درجه IP و تعریف ضد آب بودن مراجعه نمایید. البته اگر به نکات حرفه ای آب بندی علاقه مند هستید، با مطالعه مقاله چرا استفاده از چراغ دفنی DC بهتر است، به اتفاقات احتمالی که در عمل برای چراغ دفنی می افتد پی می برید.

تکنولوژی دفع حرارت پروژکتور LED :


ال ای دی ها، پس از چند دقیقه کار کردن، انرژی گرمایی از خود منتشر می کنند. پروژکتور ال ای دی، حرارت بسیار کمتری از پروژکتور سدیم تولید می کند، اما ال ای دی ها بسیار به حرارت حساسند و چنانچه حرارت ال ای دی به خوبی دفع نشود، طول عمر مفید آن به شدت کاهش می یابد.
ابتدا پی سی بی، گرمای تولید شده از ال ای دی را جذب می کند و سپس آنرا به بدنه آلومینیمی پروژکتور تحویل می دهد. اگر در ویترین محصولات پروژکتور ال ای دی دقت کرده باشید، پشت بدنه پروژکتور ها را به صورت پره پره طراحی می کنیم تا بیشترین تماس را با هوای مجاور داشته باشد. به این ترتیب گرمای ال ای دی ها، به هوا منتقل خواهد شد.

گروه روشنایی و نورپردازی نورنگار اسپادانا:


گروه روشنایی و نورپردازی نورنگار سابقه ای طولانی در طراحی و تولید انواع پروژکتور و چراغ ال ای دی دارد. در صورتی که تصمیم به خرید پروژکتور با کیفیت و با گارانتی معتبر دارید، خوشحال می شویم نگاهی به محصولات ما بیاندازید.


درباره نویسنده

نورنگار

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تلفن :

٣٢٢۶١٨٢٣-٠٣١

مشاور نورپردازی: ۰۹۱۳۲۱۶۴۱۰۸ شاه رضایی

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا