نورپردازی مجتمع تجاری و نورپردازی پاساژ

نورپردازی مجتمع تجاری و نورپردازی پاساژ

نورپردازی مجتمع تجاری و نورپردازی پاساژ چگونه است؟

نورپردازی پاساژ ها همیشه یکی از عوامل مهم جذب مشتری بوده است. روانشناسی فروش به ما یادآوری می کند که باید در نورپردازی مجتمع تجاری خلاقیت کافی وجود داشته باشد تا مشتری ، متفاوت بودن و خاص بودن مجموعه ما را درک کند. این موضوع به قدری در نورپردازی اهمیت دارد که جدیدا یک شاخه نورپردازی و روشنایی با اسم Mall Lighting یا نورپردازی مال در دنیا بوجود آمده است.

مراکز تجاری یا مال ها این روزها به فضاهایی متفاوت و مدرن تبدیل شده و دیگر رنگ و بوی قدیم را ندارد. در گذشته اکثر مغازه ها در کنار هم قرار داشتند و فروشنده ها به ویترین و طراحی مغازه یا نورپردازی مجتمع تجاری اهمیتی نمی دادند. اما با پیشرفت تکنولوژی و تولید چراغ های تخصصی ، نورپردازی پاساژ ها حال و هوای دیگر گرفته و اکنون زیبایی منحصر به فردی دارند. همین موضوع باعث شده مشتری بیشتری جذب کنند و با استفاده از تکنیک های روانشناسی نورپردازی ، سود بیشتری را از آن خود کنند. در ادامه این مقاله می خواهیم شما را با نورپردازی مراکز تجاری و نورپردازی پاساژ ها بیشتر آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم. از اینکه با گروه نورپردازی نورنگار همراه هستید متشکریم.

 

نورپردازی پاساژ و نورپردازی مجتمع خرید باید به صورت محاسبه شده و حرفه ای پیاده سازی شود تا اثرگذار باشد.

قبل از هر چیزی لازم است بدانیم که نورپردازی پاساژ و نورپردازی مال اگر به صورت حرفه ای انجام شود علاوه بر بازگشت سرمایه اولیه، یک فرایند همیشگی تبلیغاتی خواهد بود. علاوه بر اینکه نورپردازی فروشگاه موجب دلنشین و زیباتر شدن مکان می شود، روی جذب مشتری و ذهن مشتری هم تاثیرات بسزایی می گذارد. زمانی که روی نورپردازی مرکز خرید کار میکنیم و منبع نورهای حساب شده نصب می کنیم، در ذهن مخاطب اثرات مثبتی میگذاریم و به فروشگاه یا پاساژ هویت می بخشیم. در ادامه این مقاله می خواهیم با دسته بندی های مختلف نورپردازی مراکز تجاری آشنا کنیم.

 

بخش بندی های مختلف نورپردازی مجتمع تجاری:

۱٫نورپردازی نمای ساختمان مجتمع تجاری
۲٫نورپردازی و روشنایی محوطه باز یا محوطه عمومی مرکز تجاری
۳٫ روشنایی راهروها
۴٫طراحی و تزئین ویترین مغازه و نورپردازی مال
۵٫ نورپردازی کافه و رستوران
۵٫ روشنایی انبار، سوله و فضاهای غیرتجاری
۶٫پارکینگ و طبقات مخصوص اتومبیل

 

خلاقیت و کاربردگرایی دو نکته مهم در نورپردازی پاساژ هستند.

برای طراحی و روشنایی تجاری نمی توان یک نسخه پیچید. زیرا همین مرکز تجاری دارای اصناف و مشاغل مختلف است که هر کدام روشنایی و نورپردازی خاص خود را می طلبد. اما مهم است که هرکدام از آنها به هماهنگ بودن کل مجموعه کمک کنند. فرض کنید در یک مرکز خرید بزرگ هستید. واحد های آن مختص به صنفی مانند سینما، تئاتر، زمین بازی کودکان، شهر کتاب، باشگاه ورزشی، هایپر مارکت و … است. تمام این مشاغل بسته به متراژ و فضایی که در بر گرفته به روشنایی نیاز دارد. در نتیجه باید دقت کنید اهداف نورپردازی مراکز تجاری خود را صحیح پایه گذاری کنید.

 

نورپردازی نما اولین و پر اهمیت ترین قسمت نورپردازی مجتمع تجاری است.

در نورپردازی مجتمع تجاری اولین قسمت جذب کننده برای مشتریان و عابران، نورپردازی نمای ساختمان است. یک ویلا یا یک خانه کوچک را تصور کنید که با روشنایی متفاوت، در محله ای جذاب تر به نظر می رسد. احتمالا نظر تمام همسایگان را جلب خواهد کرد. حال فکر کنید یک مرکز تجاری غول پیکر به وسیله روشنایی و نورپردازی، چقدر شما را تحت تاثیر قرار می گیرد.

امروزه اکثر طراحان و معماران حرفه ای از طریق همین روش، نظر رهگذران خیابان را جلب کرده و کنجکاوی مردم را بر می انگیزند. خبر خوب این است که اصلا اهمیتی ندارد، خوراکی یا مبلمان می فروشیم! هر چه به وسیله نورپردازی پاساژ در ذهن مخاطب جای بگیریم، قطعا فروش و سود کل واحد های داخل پاساژ بیشتر خواهد بود.

روشنایی ویترین فروشگاهها و استفاده از تکنیک های نورپردازی در آن موجب جلب مشتریان داخل پاساژ می شود.

نورپردازی ویترین فروشگاه و مغازه ها نیز مانند دیگر مکان ها به خلاقیت و طراحی کاربردی نیاز دارد. سیستم هایی مانند لامپ های ال ای دی و تکنولوژی های باکیفیتی در بازار موجود است که به وسیله آنها می توانید تغییرات زیادی را در ویترین مغازه خود ایجاد کنید و مشتریان بیشتری را جذب کنید. این یک اصل مهم در نورپردازی پاساژ است.

 

نورپردازی مرکز تجاری و لزوم توجه به راهروها

راهروها و فضای داخلی مجتمع تجاری نیاز به روشنایی استاندارد دارند. فراموش نکنیم که بیشتر تجربه مشتریان، در فضای داخلی پاساژ و راهروهای ارتباطی شکل می گیرد. آنها اگر حس خوبی به فضای پاساژ و نورپردازی مرکز تجاری داشته باشند، احتمالا تبدیل به مشتریانی وفادار خواهند شد و در آینده باز هم به مجموعه ما سر می زنند. امروزه در نورپردازی مرکز تجاری، توجه ویژه ای به روشنایی فضای داخلی، راهروها، راه پله و … می شود و محصولات LED موجب کاهش شدید هزینه های برق مصرفی هستند.

 

نورپردازی متجمع تجاری یک بخش جذاب و اجتماعی هم دارد؛ نورپردازی محوطه ها

برای نورپردازی مجتمع تجاری باید قسمت های مهم دیگری نظیر محوطه های باز و فضای سبز بیرون آن را مورد توجه قرار داد. این بخش ها به عنوان کانون اجتماعی و استراحتگاه مشتریان است و آنها باید لحظات خوشی را تجربه کنند. از طرفی در برخی مجتمع های تجاری این مکان ها قسمت های ورودی به پاساژ است و همین موضوع باعث جلب توجه بیشتری می شود.
اگر بتوانید اول برای این گونه مکان ها برنامه ریزی کنید و نورپردازی ویژه طراحی کنید، قطعا در رضایت مشتری برنده خواهید شد. هرچه بیشتر برای این قسمت ها وقت بگذارید و تزئینات منحصر به فردی ایجاد کنید، مشتریان شما را در ذهن خود ثبت کرده و همیشه بازدید از مکان شما را در اولویت قرار می دهند. محوطه ها همیشه موضوع مهمی در نورپردازی مراکز تجاری بوده اند.

پیشنهاد می کنیم در نورپردازی مرکز تجاری یا محیط های بیرونی آن از نورهای گرم و دلنشین استفاده کنید. هرچه میزان خیرگی و نور مستقیم کمتر باشد، فضا آرام و دلنوازتر خواهد شد. سعی کنید دید انسان محور را در طراحی خود دخیل کنید. قبل از پیاده سازی طرح ها، خود را جای مشتری و رهگذر بگذارید و ببینید کدام نور زننده و خسته کننده است و کدام نور خاص و دوست داشتنی.

 

نورپردازی آبنما

نورپردازی آبنما با استفاده از چراغ آبنما انجام می شود و جلوه خاصی به آبنما در محوطه پاساژ می دهد. اگر در مجتمع تجاری خود آبنما داشته باشیم ، نورپردازی آبنما جلوه های بسیار شیکی به محیط می دهد و جذابیت و سرزندگی آن را تقویت می کند.

 

نورپردازی فضاهای غیرتجاری

برخی از فضاها مانند فضاهای غیرتجاری، باید از ۵۰ لومن نور تشکیل شده باشد. برخی برج های تجاری، باید دارای پروژکتور و نورهای پرقدرت باشند تا نیاز مشتری را برطرف کنند.
همچنین در مورد روشنایی انبار باید اضافه کرد که موقعیت نور را باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که از هرگونه گرد و غبار به دور باشد و عمر طولانی داشته باشد. در این گونه مکان ها نیز می توان از تکنولوژی های اتوماتیک استفاده کرد که از تولید مصرف بیش از حد و هزینه های بالا جلوگیری شود. این یکی از مزایای استفاده از LED در نورپردازی مجتمع تجاری و نورپردازی پاساژ ها می باشد. چراغ دفنی ، پروژکتور ال ای دی و وال واشر از مهمترین محصولاتی هستند که امروزه در نورپردازی محوطه و نورپردازی نمای ساختمان استفاده می شوند.

 

گروه نورپردازی و روشنایی نورنگار

گروه نورنگار یکی از تولید کنندگان محصولات با کیفیت LED جهت نورپردازی پاساژ و نورپردازی نمای مجتمع تجاری است. محصولات ما با طراحی مهندسی و قطعات مرغوب تولید می شوند و در برابر باران های شدید و تابش آفتاب بسیار مقاوم هستند. محصولات نورپردازی نورنگار را می توانید از طریق این لینک مشاهده کنید.
نورنگار سابقه ای طولانی در مشاوره و طراحی نورپردازی پاساژ و نورپردازی مراکز تجاری دارد. در صورتیکه پروژه نورپردازی مرکز خرید در دست دارید، خوشحال می شویم که بتوانیم به شما کمک کنیم. پل های ارتباطی ما در زیر این صفحه درج شده اند.

 

 

 

مطالب مرتبط

نورپردازی و روشنایی در سال ۲۰۲۰ چه روندی دارد؟

 

چند تکنیک مهم در نورپردازی نما

 

پروژکتور RGB چیست و چگونه کار می کند؟

درباره نویسنده

نورنگار

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تلفن :

٣٢٢۶١٨٢٣-٠٣١

مشاور نورپردازی: ۰۹۱۳۲۱۶۴۱۰۸ شاه رضایی

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا