لوکس چیست؟ بررسی واحد اندازه گیری Lux

لوکس چیست؟ بررسی واحد اندازه گیری Lux

لوکس (به انگلیسی: LUX ) یک واحد استاندارد برای اندازه گیری شدت روشنایی است. در حقیقت ما میزان نور تابیده شده بر سطح را با واحد لوکس معین می کنیم. حتما تا به حال دقت کرده اید که شرکت های تولیدی، علاوه بر توان مصرفی، مشخصات دیگری را هم در چارت فنی چراغ ها و لامپ ها چاپ می کنند. یکی از مهمترین مشخصات برای هر لامپ، مقدار لوکس نور خروجی است.

 

در این مقاله قصد داریم به تعریف کامل واحد لوکس بپردازیم. از اینکه با شرکت نورپردازی نورنگار اسپادانا همراه هستید، ممنونیم.

واحد لوکس همان واحد استاندارد برای بیان “شدت روشنایی” است.

واحد Lux ، یکای شدت روشنایی در SI است. با لوکس می توانیم مقدار شار نوری تابیده شده بر واحد مساحت را تعریف کنیم. در علم مهندسی روشنایی، لوکس یک مقیاس است برای اندازه گیری شدت نوری که به انسان با چشم خود درک می کند. یک لوکس معادل یک لومن بر متر مربع می باشد.

یکی از اولین تعاریفی که دانشمندان قدیمی از واحد اندازه گیری لوکس داشتند به این صورت بود: ” یک لوکس برابر است با شدت روشنایی ای که از یک شمع در فاصله یک متری حس می شود”. بعدها دانشمندان دریافتند که نور ماه کامل در آسمان صاف نیز تقریبا برابر است با یک لوکس.

 

مقدار نور یک منبع نور را با یکای ” لومن ” بیان می کنند.

مقدار نور منبع نور را با واحد لومن بیان می‌کنیم. گفتیم که یک لوکس در واقع بیانگر یک لومن نور می باشد که بر یک متر مربع از سطح تابیده می شود. بنابراین، زمانی که مقدار ۱۰۰۰ لومن نور بر روی یک سطح با مساحت یک مترمربعی تابیده می شود، شدت روشنایی برابر است با ۱۰۰۰ لوکس. با این حال، در صورتیکه همان ۱۰۰۰ لومن را به یک سطح ۱۰ مترمربعی بتابانیم، شدت روشنایی برابر است با ۱۰۰ لوکس.

از مقایسه عددی بالا، به راحتی می توانیم نتیجه بگیریم که برای روشن نمودن یک محیط بزرگتر، به تعداد بیشتری از منبع های نوری نیاز داریم و این یک نتیجه گیری شهودی قطعی هم هست.

 

می توان گفت: “برای یک منبع نور، فقط لومن یا میزان شار نوری ثابت است”. لوکس نور دریافتی بستگی به شرایط نصب و فاصله ها دارد.

وقتی از نورپردازی حرف میزنیم باید بدانیم که برای یک منبع نوری، فقط میزان شار نور یا لومن آن ثابت است و لوکس دریافتی از آن بستگی به فاصله منبع نوری تا سطح مورد نظر و جنس محیط دارد. همچنین جالب است بدانید که در صورت وجود ذرات معلق در هوا یا آلودگی هایی که امروزه همه با آن دست و پنجه نرم می کنیم، لوکس نور دریافتی در مقصد کاهش می یابد.

این طبیعی است که ذرات معلق مقداری از نور منبع نور را به خود جذب می کنند. مثلا در شهر اهواز (که متاسفانه، در چند سال اخیر دچار آلودگی هوا و ذرات ریز معلق بوده است)، اگر به پروژکتور هایی که در فضای باز نصب شده اند دقت کنید، مسیر نوری که پروژکتور می تاباند را می بینید. این همان اثر کاهش لوکس در یافتی در مقصد است.

 

خاطره جالب شرکت نورنگار از کاهش لوکس دریافتی نور در فضای باز

همچنین عواملی مانند مه گرفتگی هم می توانند مانع دریافت حداکثر نور در مقصد باشند. به عنوان یک خاطره جالب می توانیم از تست نورپردازی شرکت نورنگار برای استادیم ورزشی یاد کنیم. در این تست باید پروژکتور ال ای دی را از طرف سایه بان های استادیم به زمین فوتبال می تاباندیم تا به یک مقیاس عملی از تعداد پروژکتور مورد نیاز دست پیدا کنیم.

فاصله منبع نور تا سطح زمین تقریبا به ۱۵۰ متر می رسید. در زمان تست یک مه گرفتگی شدید رخ داد و پروژکتور های ال ای دی که توسط تیم تست نورنگار از سقف استادیم به مرکز زمین فوتبال می تابید، کاملا هوارا روشن کرده بود و تقریبا ۳۰ درصد از نور اتلاف می شد.

 

توان تولید نور یک چراغ یا پروژکتور ال ای دی را باید با توجه به ابعاد محیط مورد نظر و جنس مواد به کار رفته در آن انتخاب کنیم.

اگر بخواهیم با توجه به نکات گفته شده، برای انتخاب نوع چراغ یا پروژکتور جهت روشنایی یک محیط تصمیم گیری کنیم، اول باید ابعاد دقیق محیط را بدانیم. البته باید به نکات دیگری مانند جنس متریال ها و مواد به کار روفته در محیط، رنگ آنها، میزان براق بودن یا مات بودن سطح آنها و ضریب جذب دیوارها و کف هم توجه کنیم.

 

درباره نویسنده

نورنگار

۴ دیدگاه

 • حسین on 2022.11.12

  سلام
  ۷۵۰ لوکس چند وات میشه؟

  • نورنگار on 2022.11.14

   با سلام
   هر لومن در هر متر مربع ۱ لوکس میشود .
   مثلا اگر ۷۵ متر مربع مساحت سوله باشد ، هر متر ۱۰ لوکس نور داریم .
   یا به عبارتی
   اگر در هر متر مربع ۷۵۰ لوکس بخواهید و برای مثال سوله ۵۰ متر باشد ، لوکس کل برابر است با .. ۷۵۰*۵۰=۳۷۵۰۰ لوکس کل
   لومن برای هر چراغ فرق میکند .بعضی از پروژکتور ها ۱۲۰ لومن بر وات نور دهی دارند .
   مثلا پروژکتور ۵۰ وات ۶۰۰۰ لومن نور میدهد . ۵۰*۱۲۰ =۶۰۰۰ لومن
   پس برای داشتن ۳۷۵۰۰ لوکس کل ، به تقریبا ۶ عدد روژکتور ۵۰ وات نیاز داریم .

 • سید on 2022.12.17

  با سلام خدمت شما. میخاستم بدانم برای یک ونیم متر مربع از چه لامپی استفاده کنم تا ۱۰ لوکس تولید کند؟

  • نورنگار on 2022.12.27

   با سلام و احترام
   با لامپ شمعی لوستری هم میتوانید این نور را تامین کنید .

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا