قیمت نورپردازی نما و فضای سبز چگونه محاسبه می شود؟

قیمت نورپردازی نما و فضای سبز چگونه محاسبه می شود؟

قیمت نورپردازی نما و فضای سبز مانند تعیین قیمت هر پروژه ی تخصصی دیگر، به بررسی دقیق نیاز دارد. در حقیقت برای یک پروژه نورپردازی، نیاز به برنامه ریزی ها، برآورد قیمت و زمانبندی مناسب داریم. همچنین به دلیل اینکه هر پروژه نورپردازی می تواند افراد بسیاری را درگیر کند، باید هماهنگی و همکاری اعضای گروه به بیشرین حد ممکن برسد. بدون شک هیچ کار تیمی و تخصصی، بدون داشتن مدیریت قوی و با تجربه، موفق نخواهد بود.در این مقاله می خواهیم به مراحل برآورد قیمت نورپردازی نما و فضای سبز بپردازیم.

برای تعیین قیمت نورپردازی نما و فضای سبز، اولین مرحله، توافق کارفرما و نورپرداز، بر سر طرح نورپردازی است.

در یک فضای باز که دارای درختا و بوته ها، دیوارها و نمای ساختمانی است، طرح های نورپردازی متفاوتی را می توان پیاده سازی کرد. روشنایی و نورپردازی یکی از زمینه هایی هستند که می توان سناریو های قیمتی مختلفی برای آنها طرح ریزی کرد. در حقیقت هر سناریوی نورپردازی، یک طرح نورپردازی جامع برای انواع المان های نما و فضای سبز است.سناریو ها پس از طراحی توسط پیمانکار ، دکوراتور یا شرکت نورپردازی، باید به تایید کارفرما برسند. یک نکته مهم برای مدیران و تصمیم گیرندگان سازمان: فراموش نکنید که می توانید برای آشنایی با نوع نورپردازی شرکت پیمانکار و طرح های او، یک جلسه برای تست نورپردازی بگذارید.
در جلسه تست نورپردازی، پیمانکار موظف است، انواع تجهیزاتی را که فکر می کند برای نورپردازی محیط موردنظر کارفرما مناسب هستند، به صورت آزمایشی بر سوژه های مورد نظر بتاباند. در هر جلسه تست نورپردازی، کارفرمایان به خوبی با نمونه ای از آنچه قرار است در آینده خلق شوند روبرو می شوند و امکان تصمیم گیری بهتر برای آنها فراهم خواهد شد.قدیمی تر ها گفته اند:”مشت نمونه خروار”، که در این مساله هم به خوبی صادق است. پس از تایید نهایی کارفرما (تایید یکی از سناریوهای نورپردازی) وارد مرحله بعد می شویم.اما قبل از رفتن به مرحله دوم، خوب است بدانیم که برای نورپردازی نما و فضای سبز، چهار محصول اصلی “چراغ دفنی، پروژکتور ال ای دی ، چراغ آبنما و وال واشر ال ای دی” وجود دارند و همچنین محصولاتی مانند “جت لایت، انواع چراغ دیواری و نوارهای ال ای دی” هم در سالهای اخیر اضافه شده اند. کارهایی مانند چراغانی و ریسه کشی هوایی و …، در لیست خدمات نورپردازی حرفه ای طبقه بندی نمی شوند.

مرحله دوم در تعیین قیمت روشنایی و نورپردازی نما و فضای سبز، توافق بر سر شدت نور است.

قیمت روشنایی و نورپردازی نما و فضای سبز ، وابستگی شدیدی به شدت نور دارند. اگر به عنوان مدیر سازمان در حال تصمیم گیری برای یک پروژه روشنایی و نورپردازی هستید، جالب است بدانید که افزایش یا کاهش در شدت نور درخواستی، می تواند تاثیر زیادی بر قیمت روشنایی و قیمت نورپردازی نما و فضای سبز سازمانتان داشته باشد.
شدت نور یک مساله بسیار مهم است. زیبایی محیط، نوع کاربری محیط و میزان نورهای مزاحم که از تیرهای روشنایی و بناهای مجاور به فضای مورد نورپردازی شما می تابند ، همگی عواملی هستند که در تعیین شدت نور اثرگذار خواهند بود.برای برخی از پروژه های روشنایی و نورپردازی ، به نورهای شدید نیاز است تا اثر نورهای مزاحم به حداقل برسد. این در حالی است که اگر میزان نور های مزاحم قابل توجه نباشند، اختیار انتخاب از بین چند شدت مختلف از نور دریافتی به عهده کارفرما می باشد.

مرحله سوم؛ آیا تجهیزات نورپردازی را مخصوص محیط شما و به صورت سفارشی تولید می کنند یا اینکه صرفا از تجهیزات نورپردازی بازاری برای این کار استفاده می شود؟

همانطور که می دانید، ساخت سفارشی هر محصول ، بهترین کاربرد را برای محیط شما دارد. وقتی شرکت نورپردازی ، چراغ های LED را مخصوص محیط شما طراحی می کند ( زاویه پخش نور سفارشی) بهترین نور دریافتی را خواهید داشت و اتلاف نور در کم ترین حالت می باشد. از این گذشته ، نورهای ناخواسته حذف می شوند و تاثیر نور های مزاحم بر پروژه شما بسیار کم تر خواهد بود.این در حالی است که در مورد چراغ های بازاری، به دلیل میزان تقاضای بازار و کاهش و افزایش در عرضه، ممکن است چراغ مناسب برای محیط شما کمیاب شود. بنابراین شرکت اجراکار نورپردازی، احتمالا مجبور خواهد بود یکی از گزینه های مورد دسترس در بازار را (صرف نظر از میزان کیفیت) به محیط شما “بخوراند”!
البته بر خلاف تصور عموم مردم، سفارشی سازی تجهیزات نورپردازی برای هر محیط همیشه خرج بالایی ندارد و در بسیاری از کاربرد ها حتی پروژه ای به صرفه تر و بهتر به کارفرما تحویل داده می شود.گروه تولیدی و نورپردازی نورنگار یکی از سازندگان با کیفیت تجهیزات نورپردازی LED در ایران است که فعالیت خود را در این صنعت، از پانزده سال قبل آغاز کرده است. همچنین ما امکان مشاوره ، طراحی روشنایی و نورپردازی و تولید سفارشی تجهیزات LED را برای مشتریانمان فراهم کرده ایم. در صورتی که نیاز به اجرای یک پروژه نورپردازی با طول عمر بالا دارید، خوشحال می شویم از محصولات تولیدی ما دیدن فرمایید.

مرحله چهارم؛ توافق بر سر مدت زمان گارانتی نورپردازی

یکی از مراحل مهم در تعیین قیمت نورپردازی و روشنایی، توافق پیمانکار و کارفرما بر سر نحوه ارائه گارانتی و مدت زمان اعتبار آن می باشد. گارانتی نورپردازی، شامل مدت زمانی است که پیمانکار پروژه نورپردازی را برای شما گارانتی می کند. در حقیقت او باید به شما تضمین دهد که متناسب با محیط نورپردازی و شرایط مختلفی که امکان خطر برای پروژه دارند، پروژه نورپردازی شما چقدر عمر می کند.در هر پروژه نورپردازی و روشنایی ، امکان دارد حوادث مختلفی ایجاد شود که سیستم برق رسانی و تجهیزات نورپردازی را تهدید نماید. مثلا برای یک پروژه چراغ دفنی، پیمانکار باید به شیوه ای چراغ ها را نصب و آب بندی کرده باشد که چراغ ها در برابر بارندگی های معمولی مقاوم باشند.ممکن است در گارانتی نورپردازی یک پروژه چراغ دفنی، آمده باشد ” این پروژه در برابر انواع بارندگی های معمولی گارانتی می گردد، اما بارندگی های شدید و ایجاد سیلاب ها (که منجر به آبگرفتگی طولانی مدت بر روی چراغ های دفنی می شوند)، شامل گارانتی پروژه نخواهند بود”.زمانیکه مدت گارانتی مشخص می گردد، اجراکار یا پیمانکار می تواند روی کیفیت و طول عمر پروژه تقریب بزند. البته برخی شرکت ها، لوازم کاملا تخصصی و حرفه ای ارائه می دهند و پروژه های بسیار خوبی انجام می دهند، اما به دلایل مختلفی مدت زمان گارانتی ارائه شده توسط آنها ممکن است پایین تر از رقبایشان باشد.مهمترین موضوع در گارانتی نورپردازی و روشنایی ، توجه به گارانتی چراغ ها و گارانتی پروژه (سیم کشی و اجرا) است. تجهیزاتی مانند والواشر ال ای دی و پروژکتور ال ای دی ، باید ضد آب با درجه آب بندی IP65 باشند و از این نظر، اجرای پروژه آنها هم باید با همین درجه ضد آب باشند.آب بندی مناسب در محل اتصال کابل هر چراغ ال ای دی به شبکه برق باید به خوبی رعایت شده باشد و چراغ ها باید به گونه ای نصب شوند که پروژه در برابر وزش باد و آب باران و نور آفتاب، کاملا مقاوم باشد.در گارانتی نورپردازی و روشنایی دقت کنید که تجهیزاتی مانند چراغ دفنی و چراغ استخری باید با درجه IP67 و IP68 آب بندی شده باشند و نحوه سیم کشی و اجرای هر پروژه هم باید به همین سبک باشد. جالب است بدانید که اگر در یک استخر یا آبنما، آب به داخل کابل کشی چراغ ها نفوذ کند، پس از مدتی(چند ماه) به داخل چراغ ها هم راه پیدا کرده و باعث خسارت های زیادی می شود.بنابراین شرکت نورنگار اسپادانا به تمامی مدیران و کارفرمایان محترمی که قصد انجام یک پروژه نورپردازی نما و فضای سبز دارند، شدیدا توصیه می کند که برای اینکار به دنبال شرکت های نورپردازی حرفه ای و با تجربه باشند. شرکت هایی که انواع نورپردازی و روشنایی را اجرا کرده باشند و با تمامی آسیب های احتمالی و حوادث ناگوار آینده آشنا باشند تا پروژه ای با طول عمر طولانی به شما تحویل دهند.

مرحله پنجم؛ برآورد قیمت تجهیزات روشنایی و نورپردازی مورد استفاده

برای تعیین قیمت نورپردازی نما و فضای سبز ، مهمترین عامل تعداد چراغ ها و کیفیت ساخت آن ها است. چراغ نورپردازی گران ترین و اصلی ترین وسیله ای است که در پروژه به کار می رود. پس از تایید طراحی های پیمانکار، از او تعداد دقیق چراغ های نورپردازی را بخواهید. این مرحله با صدور پیش فاکتور نهایی تولید چراغ ها یا پیش فاکتور نهایی خرید چراغ ها، به پایان می رسد.

مرحله ششم؛ برآورد قیمت اجرای نورپردازی و روشنایی توسط شرکت پیمانکار

در آخرین قسمت از برآوردهای تعیین قیمت نورپردازی نما و همچنین قیمت نورپردازی فضای سبز ، به مرحله برآورد هزینه اجرای پروژه می رسیم. در این مرحله اگر پیمانکار شما، تولید کننده تجهیزات پروژه باشد، احتمالا یک پیش فاکتور تولید تجهیزات به شما ارائه کرده است. در اینجا پیمانکار موظف است یک تخمین خوب از تمامی مصالح و ادوات مورد نیاز برای اجرای پروژه بزند. هر پروژه نورپردازی و روشنایی ممکن است نیاز به مصالح مختلفی از جمله (شن و سیمان، کابل، لوله محافظ فلکسی، لوله خرطومی، کلید مینیاتوری و…) داشته باشد.با توجه به اینکه تمام وسایل رده بندی کیفی مختلفی دارند و چندین کیفیت مختلف از هرکدام در بازار موجود می باشد، باید کار را به شرکتی مطمئن، درستکار و حرفه ای بسپارید تا هزینه هایی که به شما اعلام می کند، مطابق با یک اجرای تخصصی و بی عیب و نقص باشد(نه مواردی مانند سود های آنچنانی از اختلاف قیمت یک کالای بی کیفیت). .مدیران و تصمیم گیرندگان عزیز باید در جریان باشند که فرآیند اجرای یک پروژه روشنایی و نورپردازی بزرگ، کاری تیمی است و نیاز به مدیریت دقیق دارد. هر پروژه بزرگ احتمالا یک تیم ۴ تا ۲۰ نفره را درگیر می کند. البته معمولا برای اجرای پروژه های معمولی و نرمال نورپردازی، یک یا دو نفر هم کفایت می کنند.

مرحله هفتم؛ تعیین مقدار پیش‌پرداخت و زمانبندی اجرای پروژه با توجه به ضرب العجل های کارفرما

با توجه به تحقیقات میدانی و تجربه های ۱۵ ساله شرکت نورپردازی نورنگار، کارفرمایان و مدیران هر سازمان، تقریبا زمان کمی را برای اجرای پروژه در نظر می گیرند. آنها معمولا می خواهند برای فرا رسیدن یک مناسبت خاص یا یک زمانبندی فروش سازمانی برای مشتریان، نورپردازی را آماده کنند.بنابراین آنها به طور متوسط، زمانی یک روزه را برای اجرای پروژه در نظر می گیرند. در طول این سالها، تجربه های ما در اجرای پروژه های نورپردازی نشان داد که برای پروژه های کوچک ممکن است فقط چند ساعت زمان نیاز باشد ، در حالیکه پروژه های متوسط به چند روز زمان نیازداشته و پروژه های لارج اسکیل به پنج روز تا دو هفته زمان نیاز دارند.در هر حال زمانبندی نورپردازی، باید به گونه ای باشد که فراتر از محدودیت های تیم پیمانکار نرود. آنها باید با دقت و آرامش خاطر تمام مراحل تخصصی اجرای پروژه را پشت سر بگذارند تا یک پروژه بی عیب و نقص و زیبا تحویل کارفرما شود.پس از توافق بر مدت زمان پروژه نوبت به دریافت پیش پرداخت پروژه می رسد. اگر پیمانکار، تولید کننده هم باشد، ممکن است ترجیح دهد که یک مرحله پیش پرداخت برای تولید دریافت کند و مبلغ اجرا را در فاکتوری جداگانه دریافت نماید. برخی اجراکاران به صورت نقدی تمام پول خود را هنگام تحویل پروژه می گیرند. البته توافق کردن بر سر زمانبندی و نحوه تسویه حساب مبلغ نورپردازی با اجراکاری که خود تولید تجهیزات نورپردازی هم باشد، ساده تر خواهد بود.

مرحله هشتم؛ بازدید های دوره ای و خدمات پس از فروش

معمولا هر پروژه نورپردازی در صورت نیاز باید بازدید دوره ای شود. این موضوعی است که بستگی به تشخیص پیمانکار و صلاحدید کارفرما دارد. خدمات پس از فروش هم شام کلیه مواردی می شود که باید برای تعمیرات و نگهداری پروژه نورپردازی “پس از زمان گارانتی” انجام گیرند. یک پروژه که توسط شرکت نورپردازی حرفه ای انجام شده باشد، سالها عمر خواهد کرد.

گروه روشنایی و نورپردازی نورنگار یکی از تخصصی ترین مجموعه های تولید تجهیزات نورپردازی و اجرای پروژه های Large Scale می باشد.

ما تجربه ی ۱۵ ساله خود در صنعت روشنایی و نورپردازی را پشوانه قوی برای رقابت در این بازار می دانیم. نورپردازی و روشنایی در مجموعه های بزرگی مانند اصفهان سیتی سنتر، هتل کوثر، دانشگاه علوم پزشکی و بسیاری از شهرداری ها و مجموعه های خصوصی و دولتی دیگر، تنها بخشی از پروژه هایی است که توسط شرکت نورپردازی نورنگار اسپادانا با موفقیت به پایان رسیده است.در صورتیکه در هرپروژه نورپردازی نیاز به مشاوره، طراحی و یا اجرای تخصصی پروژه دارید، خوشحال می شویم که از بخش تماس با ما، ما را از جزئیات پروژه آگاه نمایید.امیدواریم از مطالعه مقاله فوق لذت برده باشید و ما هم، گامی رو به جلو جهت آگاه سازی کارفرمایان و مدیران محترم کشور برداشته باشیم. اگر به مطالعه چنین مقالاتی علاقه داشته باشید احتمالا مقالات زیر هم برای شما مفید خواهند بود.[/vc_column_text][/vc_column]
[/vc_row]

درباره نویسنده

نورنگار

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا