روشنایی پارک ها و فضاهای سبز چه تاثیری بر جامعه و زیبا سازی شهری دارد ؟

روشنایی پارک ها و فضاهای سبز چه تاثیری بر جامعه و زیبا سازی شهری دارد ؟

چرا روشنایی پارک ها و مکان های عمومی مهم است؟

در فضاهای عمومی مثل پارک ها و مناطقی که برای ایجاد محیط شهری مدرن مهم هستند، نور یک پارامتر حیاتی است . وجود نور مناسب برای فضاهای سبز درون شهری ضروری و لازم است بنابراین اگر قصد دارید خاطرات خوب و دلنشینی  برای مراجعه کنندگان به پارک ایجاد کنید باید به روشنایی پارک ها توجه کنید.

اهمیت دسترسی به فضای باز شهری برای شهروندان چیست؟

به لحاظ روانشناسی، اماکن عمومی نقش محوری در زمینه های اجتماعی و ارتباطات افراد جامعه دارند.

میتوان گفت در یک جامعه متمدن از نیازهای اساسی هر شهروندی داشتن فضایی آرامش بخش برای سپری کردن  اوقات فراغت خود است .

فضای سبز در همه ی نقاط ایران و دنیا علاوه بر تغییر و ایجاد تنوع در محیط شهری، محیط‌ های مفرحی برای پیاده‌روی، ورزش، بازی کودکان و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی افراد در سنین مختلف هستند . بنابراین افراد برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت خود از محیط های سرسبزی مثل پارک ها استفاده میکنند . لذا مردم از شهرداران و مسوولان شهری انتظار دارند روشنایی پارک ها به درستی انجام شود.

 

 

اهداف روشنایی پارک ها چیست ؟

روشن بودن پارک ها مزایای زیادی را دارد که می تواند به ایجاد یک تجربه بصری بهتر کمک کند. اما سه هدف اصلی که  در روشنایی پارک و باغ انتظار می رود، عبارت است از:

ایمنی، زیبایی شناسی و صرفه جویی در انرژی که در ادامه هر یک را با جزییات بیشتری شرح میدهیم .

۱.ایمنی

پارک های پر نور باعث می شوند مردم احساس امنیت کنند. پارک های با روشنایی یکنواخت برای مردم جذاب تر هستند. و می خواهند زمان بیشتری را در چنین فضاهایی بگذرانند.

هیچ کس نمی خواهد در نیمه های شب از یک پارک تاریک عبور کند. برای اینکه مردم احساس امنیت کنند، باید روشنایی به ویژه در مسیرهای پیاده روی داخل پارک انجام شود.از آن جایی که روشنایی کافی باعث افزایش دید میشود در نتیجه ایمنی را نیز افزایش میدهد .

روشنایی همچنین باید مکان یابی خودروها یا دوچرخه ها را آسان کند. به این منظور که سطوح مناسب روشنایی در پارکینگ‌های اتومبیل و دوچرخه به افراد کمک می‌کند هنگام پیاده‌روی به سمت ماشین یا دوچرخه خود احساس امنیت و راحتی کنند.

با روشنایی مناسب می توان پارک های شهر را به مکانی امن و لذت بخش تبدیل کرد.اما در صورتی که روشنایی پارک ها به‌خوبی انجام نشده باشند ممکن است مشکلات متعددی برای افراد جامعه به ‌وجود بیاورد. در واقع نقص در روشنایی پارک ها می‌تواند باعث بروز آسیب های احتمالی مثل لغزش،سقوط، زمین خوردن کودکان و آسیب دیدن آن ها ، تجمع افراد خلافکار وبه خطر افتادن امنیت مردم آن منطقه و به طور کلی بلااستفاده شدن پارک‌ها در طول شب میشود .

برای رفع این مشکلات کافیست از چراغ پارکی های مناسب  برای روشنایی پارک ها استفاده کنید تا میدان دید افراد افزایش یابد و باعث حفظ امنیت و آرامش و موقعیت یابی بهتر در شب شود و از بروز مشکلات ناشی از تاریک بودن پارک‌ها جلوگیری شود .

۲. زیبایی شناسی

روشنایی پارک ها و معابر از پارامترهای مهم زیباسازی شهری است که شهرداران هر منطقه باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

وسایل روشنایی ،بخش جدایی ناپذیر از معماری هستند. به همین دلیل، استفاده از آن ها برای ایجاد یک نورپردازی خوب کافی نیست و لازم است ظاهری شیک داشته باشد. در نورپردازی فضاهای عمومی باید هم زیبایی شناسی روز را در نظر بگیرید .

استفاده از درخت نوری که با استفاده از پیکسل های ۴ سانتی تولید شده است ، میتواند محوطه ی پارک ها و فضای سبز را زیباتر کند .

۳. صرفه جویی در مصرف انرژی

برای صرفه جویی در مصرف انرژی در روشنایی پارک، استفاده از وسایل روشنایی  با منبع نور LED با راندمان بالا انتخاب خوبی خواهد بود. این چراغ ها مجهز به سیستم های روشنایی هوشمند هستند که می توانند به تدریج سطح روشنایی را در اواخر شب کاهش دهند که این فرایند می تواند انرژی بیشتری را ذخیره کند.

روشنایی پارک با منبع  نوری LED   چه مزایایی را دارد ؟

نورپردازی مدرن LED به پارک ها کمک می کند تا ۷۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند. در عین حال، استفاده از سیستم‌های کنترل نور مناسب با فناوری LED می‌تواند به کاهش هزینه‌های عملیاتی مداوم و ایجاد نور مناسب برای هدف مورد نظر کمک کند.

اما انواع مختلف منابع روشنایی به طور قابل توجهی در کیفیت نوری که ارائه می کنند متفاوت هستند. سدیم پرفشار، که معمولاً در وسایل روشنایی شهری استفاده می‌شود، می‌تواند درخشش مایل به زردی را از بین ببرد که طیف رنگی ضعیفی ایجاد می‌کند و کیفیت را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، منابع نور LED، درخششی ملایم و سفید ارائه می‌کنند که رنگ‌ها را با دقت زیادی بازتولید می‌کند، جهت‌گیری بصری بهتری را ارائه می‌دهد

 

در ادامه نکات مهم در روشنایی و نور پردازی پارک ها را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

در اینجا نورپردازی نقش مهمی ایفا می کند. همانطور که قبلاً هم ذکر کردیم ، صرفا وجود نور کافی نیست. نورپردازی هر مکانی باید طبق اصول مشخصی باشد اگر سیستم روشنایی را در جایی نصب کنید که از نظر استراتژیک و فنی درباره ی آن فکر نکرده باشید ، آنگاه نورپردازی تغییر وتحول موفقی ایجاد نخواهد کرد و نتیجه مطلوب عایدمان نمیشود .

از نکاتی که باید درنورپردازی و روشنایی پارک ها رعایت شود به شرح زیر است :

۱. روشنایی سلسله مراتبی

منظور از روشنایی به صورت  تدریجی یا سلسله مراتبی  این است که طراحی روشنایی باید به نحوی باشد که مناطقی که محل تجمع و تردد افراد است دارای چراغ های بیشتری باشد تا پس از تاریکی هوا عابران به مشکل نخورند .در مقابل محل هایی که عبور و مرور در آنجا کمتر است از چراغ های کمتری استفاده میشود .

به عبارتی طراحی روشنایی پارک ها باید به نحوی انجام شود که بیشتر بر فضای ورودی پارک ها ، محل عبور افراد یا پیاده رو ها و نقاط تجمع افراد مثل آلاچیق ها و زمین های بازی  … تاکید کند.

۲. شدت نور ( لوکس نوری)

نورپردازی نباید برای افرادی که از پارک استفاده می کنند مزاحمت ایجاد کند.

انتخاب آرمیچر روشنایی و موقعیت یابی باید به گونه ای انجام شود که تابش خیره کننده به حداقل برسد. از آنجایی که تابش خیره کننده راحتی را کاهش می دهد، دیدن جزئیات در مناطق تاریک را دشوار می کند.

به طور کلی میزان شدت نور برای روشنایی پارک ها باید در حد متعادلی باشد .نه آنقدر زیاد باشد که باعث خیرگی چشم شود و آرامش شب را از بین ببرد و نه انقدر کم باشد که افراد و یا اشیا به راحتی شناسایی نشوند.

میزان لوکس استاندارد در فضای سبز و پارک ها بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ لوکس میباشد.

توصیه می‌شود برای مسیرهای پیاده‌روی، مسیرهای دوچرخه‌سواری و سایر مناطق با شدت بالای عابران پیاده در پارک، حداقل سطح نور ۱۰ لوکس را ثبت شود. وسایل روشنایی با دمای رنگ ۳۰۰۰K در سراسر پارک انتخاب مناسبی خواهند بود.

۳. فاصله چراغ ها 

فاصله استاندارد پایه های روشنایی بستگی به ارتفاع پایه ها دارد. مثلا در حالتی که از پایه ی سه متری استفاده شود  فاصله پایه ها بین  ۱۰ تا ۱۵ متر در نظر گرفته میشود .بر خلاف اکثر چراغ پارکی های موجود در بازارکه پخش نور مناسبی ندارند و فقط زیر پایه را روشن میکنند ،  متخصصین نورنگار آیریک تلاش کردند ، طراحی  چراغ پارکی آندروما  به گونه ای باشد که بیشترین تابش نور  را در اطراف  پایه چراغ داشته باشد که این کار باعث شده فاصله بین پایه ها به حداکثر برسد و تعداد چراغ  و فونداسیون و پایه چراغ به کمترین مقدار برسد در نتیجه در میزان انرژی و بودجه احداث پارک صرفه جویی چشمگیری انجام شده است.

کیفیت نور تحت تأثیر میزان نور است، یعنی. نور هر چه بیشتر از منبع دور باشد پخش می شود، بنابراین مهم است که لامپ ها در مکان مناسب و در ارتفاع مناسب قرار گیرند تا کیفیت نور مطلوب ایجاد شود.

چرا چراغ پارکی مهان برای روشنایی پارک ها مناسب است ؟

در بسیاری از نقاط ایران هنوز هم از چراغ‌های سنتی به عنوان روشنایی پارک استفاده می‌شوند، اما توسعه تحقیقات و پیشرفت تکنولوژی نشان می‌دهد که استفاده ازچراغ هایی با منابع نور LED به دلایلی که در زیر شرح میدهیم بسیار مناسب تر است:

برخلاف لامپ های خیابانی و پایه و سرچراغ های معمولی که نیاز به عملیات، تعمیر و نگهداری و نیروی کار بیشتری در رابطه با تعویض دارند، اگر چراغ های پارکی با تکنولوژی LED را انتخاب کنید، هزینه های نگهداری کمتری را تجربه خواهید کرد.

استفاده از چراغ‌ پارکی مهان که مناطق بزرگ‌تر را با نوری گرم و طبیعی روشن می‌کنند، لذت بردن از زندگی شهری را حتی در هنگام تاریکی ممکن میکند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد چراغ پارکی مهان محصول شرکت نور نگار آیریک اینجا کلیک کنید .

 

 

درباره نویسنده

نورنگار

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا