روشنایی خیابانی ، نورپردازی خیابان و نکاتی در مورد آن

روشنایی خیابانی ، نورپردازی خیابان و نکاتی در مورد آن

 

روشنایی خیابانی و نورپردازی خیابان ها چه تاثیری بر زندگی شهری دارد؟

تقریبا ۱۴۰ سال پیش بود که توماس ادیسون اولین لامپ الکتریکی را اختراع کرد. از آن زمان به بعد در خانه ها لامپ روشنایی داریم و در کوچه و خیابان ها شاهد وجود چراغ هایی هستیم که شهر را به مکانی امن و زیبا تبدیل کرده اند. همزمان با پیشرفت تکنولوژی، روشنایی خیابانی در تمام دنیا به موضوعی مهم و ضروری تبدیل شد. اگر می خواهید در خصوص مزایای استفاده از چراغ خیابانی ال ای دی برای جامعه شهری و محیط زیست، بیشتر بدانید، این مقاله را از دست ندهید.

 

فاکتورهای مهم روشنایی خیابانی

فرض کنید در خیابانی که هیچگونه نور و روشنایی ای ندارد ایستاده اید. قطعا دچار وهم و ترس شده و سعی دارید خود را به مکانی که دارای نور است برسانید. این عمل کاملا طبیعی بوده و در مواجهه با محیط تاریک، بلافاصله انسان به دنبال نور می گردد.
در اصل نبود روشنایی، به خصوص در مکان های عمومی تاریک و خلوت، حس بدی به انسان منتقل می کند. حال تصور کنید در خیابانی ایستاده اید که پر از نورپردازی خیابانی بوده و با چراغ خیابانی مناسب فضا را روشن کرده است. در این لحظه قطعا اولین حسی که به شما منتقل می شود، امنیت و آرامش است.
حتی با کمترین نور می توان احساس ترس شهرنشینان را به میزان زیادی کاهش داد. بنابراین تاثیر نور بر فضای شهری کاملا مشهود است. اما این روزها، روشنایی خیابانی و روشنایی معابر شهری موضوعی فراتر از روشن کردن است و مسائل متعددی را در بر می گیرد.

 

۱٫چراغ خیابانی در شب

روشنایی خیابانی یا چراغ های خیابانی تاثیر بسزایی در ساعات مختلف شب دارد. شب، ساعاتی مهم است که به این دسته سیستم نوری بیشتر احتیاج داشته و برای احساس امنیت و آرامش مردم و برای زندگی شهری، امری اضطراری است.
تحقیقات بسیاری نشان داده که تاریکی باعث کاهش دید می شود و در این راستا خطرات بیشتری جان انسان را تهدید می کند. در نتیجه شهرداران و طراحان شهری به فکر چاره افتادند و در هر گوشه ای از شهر سیستم روشنایی خیابانی را راه اندازی کردند.

از همه مهمتر روشنایی معابر عمومی دید انسان را وسیع کرده و به انسان اجازه می دهد موقعیت های مختلف را به سرعت شناسایی کند.
لازم است بدانید تمامی این شرایط دست به دست هم داده و احساس امنیت را در مردم کوچه و خیابان افزایش می دهد. هر چه میزان شدت نور در خیابان ها مناسب تر باشد، مردم آسوده خاطر خواهند بود و احتمالا آمار جرم و جنایت کاهش می یابد.

 

۲٫زیباسازی با نورپردازی هوشمند

دومین مزایای روشنایی خیابانی ، تاثیر بر زیباسازی شهر است. در اصل هر چقدر از نورپردازی برای زیباتر کردن پل ها، میدان ها، ساختمان ها و دیگر فضای شهر بهره ببریم موجب تقویت هویت شهری و جان بخشی به مناظر شهری می شویم.

آیا تا به حال شنیده اید که می گویند: “فلان شهر نایت لایف Nightlife ” است؟ در اصل این توصیف به این موضوع برمی گردد که چقدر بر روی سیستم روشنایی، نورپردازی و چراغ های خیابانی شهر کار شده است. هر چقدر بازی با نور بیشتر باشد، آن شهر به ظاهر امن تر و جذاب تر است. بنابراین انتظار داریم جمعیت مردم در شب هم بیشتر باشد.

برای مثال آمستردام یکی از شهرهای معروفی است که روشن ترین خیابان ها را دارد. کوچه و خیابان های آمستردام به گونه ای طراحی شده که حتی در تاریکی شب فضای دلنشین شهری را حس می کنید و از آن لذت می برید. همچنین جالب است بدانیم که روشنایی معابر عمومی و اختصاصی، راهی برای جذب توریست و ترویج شهر به عنوان یک برند است.

نورپردازی خیابان هم شامل نورپردازی فضای سبز بلوار ها و حاشیه های خیابان و نورپردازی خیابان از طریق نورپردازی دیوار های مجاور خیابان است. این تکنیک ها فضای شهر را دلنشین تر میکند و به انسانهای شهر بهانه هایی می دهد که قسمتی از زندگی شبانه خود را در این فضای نورپردازی خیابان سپری کنند.

 

۳٫هزینه های چراغ خیابانی و تاثیر آن بر محیط زیست

اینکه ایجاد سیستم روشنایی خیابانی LED امری هزینه بر خواهد بود؛ کاملا دست است. در اصل برای راه اندازی روشنایی خیابان ها به انرژی الکتریکی زیادی نیاز داریم.
اما جالب است بدانید که با پیشرفت تکنولوژی، می توان از کم هزینه ترین و با کیفیت ترین فناوری ها برای روشن کردن سطح شهر استفاده کرد.

چراغ خیابانی LED مزیت های زیادی نسبت به نسل قدیمی چراغ های خیابانی دارد. یکی از مهمترین مزیت های چراغ خیابانی ال ای دی، کاهش هزینه برق مصرفی به ۴ تا ۶ برابر است! همچنین، با ترکیب کردن سیستم مدیریت هوشمند و روشنایی ال ای دی می توان علاوه بر کاهش هزینه، مصرف انرژی و آسیب به محیط زیست را کاهش داد. به همین دلیل امروزه در بسیاری از مناطق ایران و جهان، چراغ خیابانی قدیمی و گازی جای خود را به چراغ خیابانی LED داده است و موجب کیفیت شهرنشینی شده است.

 

نتیجه گیری

در این مقاله در خصوص مزایای روشنایی خیابانی و تاثیر آن بر زندگی شهری صحبت کردیم. تا کنون فکر کرده اید که کدام روش برای روشن کردن معابر شهری بهتر است؟ آیا شهر شما به اندازه کافی از سیستم های نورپردازی بهره برده است؟ چقدر در کوچه و خیابان های شهر خود احساس امنیت می کنید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره نویسنده

نورنگار

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تلفن :

٣٢٢۶١٨٢٣-٠٣١

مشاور نورپردازی: ۰۹۱۳۲۱۶۴۱۰۸ شاه رضایی

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا