درجه IP و تعریف ضد آب بودن

درجه IP و تعریف ضد آب بودن

درجه IP به چه معناست؟

درجه IP یا  (Ingress Protection)  یک استاندارد بین المللی است و به معنی توان حفاظت در برابر ذرات زیر (آب و گرد و غبار) می باشد. درجه آی پی ، دورقم دارد که هرکدام بیانگر ویژگی فنی متفاوتی هستند. درجه IP در حقیقت یک استاندارد بین المللی برای بیان ضد آب بودن است و بیانگر میزان مقاومت اجسام در برابر نفوذ آب و گرد و غبار است.

 

درجه IP دو رقم دارد که پسوند IP هستند.

درجه آی پی دو رقم دارد. اولین رقم از درجه IP ، بیانگر میزان نفوذ اجسام و ( ذرات ریز جامد ) به داخل دستگاه می باشد. عدد ۶، بالاترین درجه ی حفاظت دربرابر ذرات جامد است. رقم دوم بیانگر میزان نفوذ آب به داخل دستگاه است. عدد ۸ بالاترین درجه ی حفاظتی در برابر آب می باشد. به عنوان مثال، درجه IP برای چراغ دفنی ضد آب باید IP67 باشد.

آب هرگز نباید به داخل دستگاه های الکتریکی نفوذ کند. این قانون فقط برای تجهیزات ضد آب نیست.

دستگاه های الکتریکی با نفوذ آب دچار مشکلات زیادی می شوند. در صنعت روشنایی و نورپردازی هم ، نفوذ آب به داخل پروژکتورِ ال ای دی، خطرات جانی و مالی در پی دارد از جمله:

– خطر اتصال برق ۲۲۰ ولت به بدنه فلزی پروژکتور و در پی آن احتمال برق گرفتگی

– مصرف برق اضافه و تحمیل هزینه های بیهوده

– اتصال در مدار داخلی پروژکتور ال ای دی و اختلال در کارکرد عادی آن که در نهایت به سوختن ال ای دی ها یا کاهش عمر پروژکتور می انجامد.

– ایجاد بخار و میعان آب بر سطح داخلی شیشه پروژکتور و انحراف زاویه ی پخش نور خروجی

 

انواع درجه IP کدامند؟

شرکت مهندسی Nema ، یکی از کمپانی های اسپانیایی است. این شرکت یک چارت گرافیکی برای درک بهتر مفهوم درجه آی پی و معانی مختلف آن تالیف کرده و گروه نورپردازی نورنگار ، این چارت را به فارسی ترجمه کرده است.

درجه IP - آب نباید به داخل دستگاه الکتریکی نفوذ کند. درجه IP یک معیار ضد آب ، برای بیان میزان مقاومت اجسام در برابر آب و گرد و غبار است

درجه IP و معانی مختلف آن

پروژکتور ال ای دی و انواع دیگر چراغ ال ای دی باید در برابر نفوذ آب مقاوم باشند.

درجه IP برای پروژکتور هایی که در فضای باز نصب می شوند باید در محدوده IP65 تا IP68 باشد. به عبارت دیگر باید ضد آب باشند (با توجه به نوع کاربری ). پروژکتور ضد آب باید به گونه ای طراحی شود که واشر آب بندی با فشار زیادی بین شیشه و بدنه فشرده شده باشد. پیچ ها وظیفه ی ایجاد این فشار را بر عهده دارند.

در ادامه ی مطلب می خواهیم استانداردهای درجه IP برای ضدّ آب بودن را در چهار نوع پروژکتور بررسی نماییم.

 

درجه IP مناسب برای پروژکتور ال ای دی :

اگر از پروژکتور ال ای دی به منظور روشنایی و نورپردازی فضای سبز یا اماکنی با احتمال بارندگی استفاده می گردد، باید درجه آی پی آن برابر با IP65 باشد تا در برابر نفوذ آب باران مقاومت نماید.

در صورتی که واتر جت (مینی کارواش) در اختیار داشته باشید می توانید از چند متری شیشه های پروژکتور را تمیز نمایید (آب نباید به داخل پروژکتور ال ای دی نفوذ کند).

 

درجه IP مناسب برای والواشر ال ای دی :

والواشر ال ای دی نیز مانند پروژکتورها باید دارای استاندارد IP65 باشند. اما به علت ساختار ظریف والواشر ها، مقاومت آنها در برابر نفوذ آب کمتر از پروژکتور ال ای دی است.

این چراغ ها در برابر نفوذ آب باران مقاومت می کنند اما بهتر است برای تمیزکاری شیشه ی آنها از واتر جت استفاده نشود.

 

درجه آی پی مناسب برای چراغ دفنی ضد آب :

اگر چراغ دفنی به منظور نورپردازی دیوار یا فضای سبز به کار برده شده است، احتمال دارد بر اثر بارندگی یا آب گرفتگی، برای مدتی غرق آب شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن، چراغ دفنی ضد آب باید با استاندارد IP67 ساخته شده باشد.

جنس مناسب شیشه و مقاومت آن در برابر تغییرات حرارتی، استفاده از واشرهای آب بندی مرغوب، گلند فلزی و ضد زنگ، پیچ های استیل و استفاده از رنگ الکترواستاتیک از مواردی هستند که عمر چراغ دفنی را بیشتر کرده و آنرا دربرابر خوردگی مقاوم می کنند.

 

درجه آی پی مناسب برای چراغ استخری :

چراغ استخری بیشترین درجه ی حفاظتی را بین تجهیزات روشنایی و نورپردازی دارد. در بسیاری موارد، چراغ استخری غرق آب می شود و در صورتی که به درستی آب بندی نشده باشد، فشار مایع سبب نفوذ آب به درون چراغ می گردد.

درجه IP مناسب برای چراغ استخری IP68 است. در آبنما هم احتمال نفوذ آب به داخل چراغ هایی که روی نازل ها و لوله های بیرون از آب نصب می گردند وجود دارد. برای هر آبنما احتمال آبگیری بیش از سطح استاندارد وجود دارد و چراغ ها برای چندین ساعت غرق آب خواهند شد.

لازم به ذکر است که چراغ استخری که با فشار پیچ و واشر آب بندی شده باشد (چراغ استخری هوا خنک) پایداری و طول عمر بیشتری از چراغ استخری رزینی دارد.

 

گروه روشنایی و نورپردازی نورنگار برای علاقه مندان به مبحث درجه IP مقالات دیگری را تالیف کرده که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود.

چراغ آبنمای رزینی یا هواخنک، کدام پایدارتر است؟

آیا پروژکتور ال ای دی ضد آب وجود دارد؟

پنج تکنولوژی به کاررفته در هر پروژکتور ال ای دی

.

.

.

درباره نویسنده

نورنگار

۲ دیدگاه

  • برق امین on 2019.02.13

    برای پروژکتور ال ای دی روشنایی محوطه، آی پی چراغ باید چقدر باشد؟

    • محمد on 2021.03.04

      بین ۶۵تا۶۸

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا