تاریخچه ی چراغ و روشنایی

تاریخچه ی چراغ و روشنایی

تاریخچه لامپ روشنایی و چراغ ها

چراغ ها امروزه انواع مختلفی دارند و برای کاربرد های زیادی، چراغ مخصوص آن طراحی شده است. در این مقاله می خواهیم تاریخچه چراغ یا تاریخ لامپ روشنایی را بررسی کنیم. این مقاله به طورت اینفوگرافیک آماده شده است.

لامپ ؛ واژه ای با ریشه یونانی

لامپ از ریشه یونانی (لامپس) به معنی مشعل گرفته شده است. یونانی ها علاوه بر جنبه روشنایی، به زیبایی ظاهری مشعل ها هم اهمیت می دادند.

سپس شمع ها اختراع شدند

تقریبا 3000 سال قبل از میلاد مسیح بود که اولین شمع به دست بشر اختراع شد. اینجا اولین مفهوم چراغ روشنایی پایه گذاری شد و تاریخچه چراغ روشنایی یا( تاریخچه لامپ روشنایی ) از همین دوره آغاز می گردد.

فانوس در سال 300 میلادی ابداع شد. نسل اول فانوس ها از سوختن روغن حیوانی نور تولید می‌کرد. آورده اند که 100 سال بعد اولین نمونه های چراغ خیابانی ساخته شد. به تدریج بشر ساختار چراغ روشنایی را تغییر داد و از موادی چون نفت و ذغال سنگ در ساختار آنها استفاده کرد.

اولین لامپ روشنایی یا لامپ رشته ای اختراع می شود

در سال 1835 میلادی، مخترعان انگلیسی دریافتند که می توان به وسیله جریان برق، نورثابتی را برای مدتی کوتاه دریافت کرد. در سال 1880 میلادی، ادیسون اولین لامپ پایدار را ابداع کرد.

با فراگیر شدن لامپ های رشته ای، آباژور ها و چراغ های مکعبی شکل نورانی، علاقه مندان زیادی پیدا کرد. معمولا از شیشه، پارچه و فلز در ساخت این اقلام نورپردازی و روشنایی استفاده میشد. این روند تا سال 1900 ادامه یافت.

لامپ روشنایی ، لامپ رشته ای ، چراغ ها و آغاز عصر دکوراسیون داخلی

تقریبا از سال 1920 بود که دکوراسیون داخلی و مفهوم تغییرات دلپذیر در محیط زندگی و کار با استقبال گسترده ای مواجه شد. روانشناسان و طراحان زیادی شروع به تحقیق و پژوهش در این زمینه کردند و کتاب های بسیاری نگاشته شد. در نتیجه صنعت روشنایی هم متحول شد و مدل های فاخر و باشکوهی از چراغ روشنایی و لامپ تزئینی ، (یا چراغ دکوراتیو ) ساخته شدند و به بازار روانه شدند.

در میان سال های 1930 تا 1940 ، کمپانی ART DECO DESIGN ، چراغ آویز هایی را در رنگبندی قرمز ، نقره ای و طلایی روانه بازار کرد. آویز ها زیبایی خاصی به محیط بخشیدند و به سرعت محبوب شدند.

مدل طراحی چراغ روشنایی و لامپ روشنایی در دوران جنگ جهانی

با وقوع جنگ جهانی ، مدل طراحی چراغ ها نیز از جنگ الهام گرفته شد. ساختار های روانشناسانه ، طرح های فضایی و عکس های چاپ شده حیوانات از رایج ترین مدلهای لامپ روشنایی بود و تولید آنها تا سال 1960 میلادی ادامه داشت. به علت شرایط جنگی سلیقه مردم به سمت این نوع دیزاین ها تغییر مسیر پیداکرده بود و استقبال پرشوری ایجاد شده بود.

چراغ های مدرن و کاربردی ؛ تغییر مسیر لامپ روشنایی  و تاریخ روشنایی و نورپردازی

در سال 1980 ، مدرنیته و مکتب مینیمالیسم ، منجر به طراحی و ساخت چراغ هایی مدرن و کاربردی شدند. تاریخچه چراغ و تاریخچه لامپ روشنایی تغییر مسیر می دهد و کاربرد پر رنگ تر می شود. متریال های فلزی ، طراحی ارگونومیک تر و سطوح براق و باپرستیژ در این دوره از طراحی ها به وفور دیده می شود.

از تاریخچه چراغ روشنایی و لامپ روشنایی تا چراغ های مدرن امروزی

امروزه چراغ ها با تکنولوژی پیشرفته و در طرح های مختلفی تولید می شوند. بسیاری از طرح های قدیمی و با کلاس هم در بازار یافت می شوند. چراغ ال ای دی و لامپ ال ای دی ( LED ) آخرین نسل از چراغ روشنایی و لامپ ها است. چراغ LED مصرف برق بسیار کمی دارد، حجم کمی اشغال میکند و عمر مفیدش در حد 5 تا 8 سال است! در پست های بعدی برایتان بیشتر از لامپ ال ای دی خواهیم گفت.

درباره نویسنده

نورنگار

یک دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا