آیا روشنایی خیابان با حس امنیت در جامعه مرتبط است؟

آیا روشنایی خیابان با حس امنیت در جامعه مرتبط است؟

آیا روشنایی خیابان با حس آرامش و امنیت مردم ارتباط دارد؟

روشنایی خیابان مفهومی فراتر از روشن کردن شبهای تاریک دارد. تحقیقات روانشناسی جدید ثابت کرده است که حس امنیت با نورپردازی و روشنایی یک محیط ارتباط مستقیم دارد. یکی از این فضاهای های مهم شهری را می توان خیابان ها و معابر عمومی دانست.
روشنایی خیابان برای بسیاری از مردم به حدی اهمیت دارد که حتی ممکن است میزان عبور و مرور خود را براساس آن انتخاب کنند. به همین دلیل اگر روشنایی خیابان به صورت حرفه ای و مناسب کار شده باشد، شما آن را شلوغ تر از خیابان های کم نور شهر خواهید دید.
حتما شما هم آخرین باری که در شبهای خلوت رانندگی کرده اید را به خاطر می آورید.زمانهایی که می توانستید از مسیرهای خلوت مختلفی به مقصد خود برسید و ترجیح داده اید از مسیری بروید که برایتان دلنشین تر است. به احتمال زیاد، ذهن شما در ناخودآگاهش، به موضوع روشنایی آن مسیر هم توجه کرده است!
در این مقاله قصد داریم به بررسی تخصصی عواملی بپردازیم که بیشترین ارتباط را با حس آرامش و امنیت در یک خیابان دارند. از اینکه با ما همراه هستید ممنونیم.

علت های دیرینه ترس از محیط تاریک

طبعاً در گذشته، به مانند امروز بحث روشنایی معابر شهری مطرح نبوده و برای آن به این گستردگی برنامه ریزی نمی شده است. این روال باعث بوجود آمدن ترس در دل مردم می شد؛ به حدی که تا امروز هم می توان عده ی زیادی از افراد را یافت که با نور کم و تاریکی رابطه خوبی ندارند. شاید این یکی تجربیبات ناخوش آیند نسل گذشته است. روشنایی خیابان در صورت کافی نبودن، حس ترس و ناامنی از برخورد با افراد متخلف را در ذهن پدیدار می کند؛ و چه کسی را می توان یافت که بر این موضوع آگاه نباشد؟
از این رو، روشنایی خیابان در دنیا موضوع مهمی محسوب می شود. جالب است بدانید که طبق تحقیقات انجام شده، به هر میزان که کیفیت روشنایی خیابان برای تردد های شبانه مردم افزایش یابد، آمار جرم و جنایت در آن منطقه کاهش خواهد داشت. البته این موضوع تنها به نور و روشنایی یک محیط وابسته نیست. چرا که در همین تحقیق، ثابت شده است که بسیاری از افراد متخلف به جای ارتکاب اعمال نادرست در هنگام شب، روز را به جای آن انتخاب می کنند. اما با این حال تاثیر روشنایی را هم در این رابطه نمی توان دست کم گرفت.

ارتباط روشنایی خیابان و امنیت مردم

طبق آنچه که در بخش قبلی گفته شد، روشنایی خیابان را می توان یکی از مهمترین دلایل برای ایجاد حس آرامش و امنیت در اکثر مردم دانست.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید به هر میزان که محیط هایی نظیر خیابان از عبور و مرور بیشتری برخوردار باشد، منطقه اطراف آن به یک مکان شلوغ، جهت افزایش ارتباطات اجتماعی تبدیل می شود. حتی می توان این مسئله را با پایین آمدن مصرف سوخت و کاهش استفاده از خودروهای شخصی یکسان دانست. چرا که خیلی از افراد، استفاده از حمل و نقل عمومی یا ساده ( مثل دوچرخه) را بهتر از ماشین های شخصی می دانند.

روشنایی خیابان و بررسی معایب افزایش روشنایی معابر و خیابان ها

همیشه ارتقا دادن (یا زیاده روی) یک موضوع خاص با مشکلات و ایرادات جدید همراه است. مثلا در رابطه با همین موضوع روشنایی خیابان اگر بخواهیم سیل روشنایی راه بیندازیم و با افزایش نور سعی در بهبود شرایط زندگی داشته باشیم؛ باعث بوجود آمدن مشکلات بیشتری خواهیم شد.
مهم ترین مشکل افزایش هزینه های شهری برای شهرداری ها است. این هزینه ها در کشوری مانند انگلستان برابر با ۲۲۰ میلیون پوند در سال است که صرف روشنایی خیابان های آن می شود. اما مشکل دوم، بوجود آمدن اخلال در زندگی موجودات زنده دیگر است.
در حقیقت آنها برعکس ما با وجود نور های مصنوعی بیشتر، روند زندگی عادی‌شان مختل می شود. سومین ایراد نیز به کاهش دید آسمان مربوط است. اگر خوب دقت کرده باشید جدیداً در محیط های شهری، شاهد تماشای آسمان شب و ستاره های آن نیستیم. ذرات معلق و آلودگی های نوری دست به دست هم می دهند و یک لایه نورانی کم رنگ بوجود می آورند که نمی گذارد به خوبی آسمان پرستاره شب را ببینیم.
با مشکلات و مزایای گفته شده، به خوبی می توانیم متوجه شویم که موضوع روشنایی خیابان بسیار اهمیت دارد. نباید از کنار آن ساده بگذریم یا با استفاده از چراغ های خیابانی بی کیفیت فضای شهری را روشن کنیم. حتی باید به میزان استاندارد روشنایی توجه ویژه ای شود تا روشنایی بیش از حد، به معابر شهری آسیب وارد وارد نشود.

شدت روشنایی خیابان مهم تر است یا کیفیت آن؟

در کشور انگلستان تحقیق جالبی انجام شده است. این تحقیق با پرسش از مردم جهت روشنایی خیابان در شب و ارتباطش با امنیت آنها بوده است. از داده های این تحقیق و مقایسه آن با روشنایی روز، محققان به این نتیجه رسیدند که روشنایی خیابان با امنیت مردم ارتباط مستقیمی دارد. اما آنها در عین حال نتیجه مهمتری گرفته اند.
یکی از معیار های مرتبط با روشنایی خیابان ها در اصل روشنایی میانگین است. یعنی نوری که به طور میانگین به خیابان تابیده می شود. طبق این تحقیق عدم وجود منطقه های تاریک در خیابان ها (غیر روشن)، از وسعت و شدت روشنایی مهم تر است. یعنی اگر در خیابانی نور کم ولی یکنواخت وجود داشته باشد، به مراتب بهتر از آن است که چراغ های خیابانی درخشان طوری خیابان را روشن کنند، که قسمتهایی از آن بسیار پرنور و قسمتهایی دیگر بسیار کم نور باشند.
از این رو جایگزین کردن چراغ های قدیمی بخار سدیمی زرد رنگ، با چراغ های ال ای دی مدرن در دستور کار ماموران شهرداری انگلستان قرار گرفت. چراغ خیابانی ال ای دی که روشنایی خیابان را فراهم می کند دو مزیت مهم دارد.
یکی اینکه محیط را به خوبی و به طور یکنواخت روشن می کند و دوم اینکه هزینه ها را کاهش می دهد. البته این دست تحقیقات نیاز به بررسی بیشتر دارند. اما در عین حال نمی توان از کنار این نکات به دست آمده به سادگی عبور کرد. در حقیقت این گونه یافته ها به ارتقا سطح زندگی و امنیت جامعه کمک ویژه ای می کنند.

گروه روشنایی و نورپردازی نورنگار

گروه روشنایی و نورپردازی نورنگار امیدوار است با تهیه مقالاتی مانند این مقاله ای که به پایان آن رسیدیم، گامی هرچند کوچک در ارتقای فرهنگ ملی شهرسازی و روشنایی معابر شهری برداشته باشد. شرکت نورنگار یکی از تولید کنندگان چراغ خیابانی ال ای دی باکیفیت در ایران است. اگر برای پروژه های نورپردازی خیابانی قصد خرید چراغ دارید، خوشحال می شویم به سبد محصولات نورنگار هم سر بزنید.

درباره نویسنده

نورنگار

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا