چرا استفاده از چراغ دفنی DC بهتر است؟

چرا استفاده از چراغ دفنی DC بهتر است؟

آیا استفاده از چراغ دفنی DC برای نورپردازی پروژه ها بهتر است؟

از چراغ دفنی ال ای دی برای نورپردازی درخت و فضای سبز، دیواره ها و ستون ها و تندیس ها استفاده می کنند. از آنجایی که در بیشتر این محل ها احتمال بارش باران و آبگرفتگی وجود دارد باید از چراغ دفنی ضد آب استفاده کرد. چراغ دفنی باید دارای استاندارد IP67 (حفاظت در برابر آب و گرد و غبار) باشد. برای اطلاع از انواع استاندارد های مقاومت در برابر آب به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

همچنین در زمان نصب و اجرای چراغ دفنی LED، سربندی کابل باید اتصال محکمی داشته باشد و به خوبی (با نوار آپارات مرغوب) آب بند شده باشد تا رطوبت و آب به داخل آن نفوذ نکند. در صورتی که آب به رشته سیم های کابل نفوذ کند، راه ورود خود به داخل چراغ را پیدا می کند، درون چراغ مرطوب شده و شیشه چراغ دفنی بخار می کند(مانند ریشه ی گیاه).

خطرات نفوذ آب به سیستم چراغ دفنی:
– اگر سربندی به خوبی آب بند نشده باشد، احتمال اتصالی در شبکه ی تغذیه ی چراغ، ذوب شدن سیم کشی ها و سولفاته شدن آن وجود دارد. در این حالت علاوه بر اینکه چراغ ها به درستی کار نمی کنند، جریان کشی اضافه روی شبکه ی تغذیه بوجود می آید که منجر به اتلاف برق می شود. در صورتی تغذیه ی چراغ دفنی، برق ۲۲۰ ولت باشد آسیب بیشتری به کابل ها و شبکه ی برق رسانی وارد می گردد.

– اگر آب به داخل چراغ نفوذ کند، منجر به اتصالی در مدار داخلی آن می شود و احتمال خرابی و سوختگی چراغ را بالا می برد.

– چراغ های دفنی برای دفع حرارت ال ای دی ها، بدنه ی فلزی دارند. اگر آب به چراغ دفنی (۲۲۰ ولت AC) نفوذ کند احتمال برق دار شدن بدنه وجود دارد که خطر برق گرفتگی را بالا می برد.

اگر در پروژه ای، چراغ دفنی ضد آب استفاده گردد و سربندی ها به خوبی آب بند شوند؟
اگر از بهترین چراغ دفنی IP67 هم استفاده کنید، رنگ و بدنه ی فلزی چراغ به مرور زمان ( ۵ تا ۸ سال) دچار خوردگی می شود و منافذی برای نفوذ آب ایجاد میگردد. کابل ها هم به تدریج و بر اثر سرما و گرما، آب بندی خود را از دست خواهند داد.

 

مزیت های چراغ دفنی AC :
استفاده از چراغ دفنی AC دو مزیت دارد که ممکن است پیمانکاران را به استفاده از آن در پروژه ها ترغیب می نماید.

-در توان مصرفی برابر، پروژه ی DC ولتاژ کاری پایین تری دارد و جریان زیادی برای روشن شدن چراغ دفنی نیاز دارد. به همین منظور قطر سیم ها در پروژه ی DC بیشتر می باشد و قیمت پروژه بالا تر می رود.

– در پروژه ی AC انشعاب های کم تری گرفته می شود و شبکه برق رسانی ساده تر است. در پروژه نورپردازی DC با افزایش مسافت، باید افت ولتاژ چراغ ها حساب شود و انشعاب هایی برای جلوگیری از افت ولتاژ ایجاد گردد.

محدودیت چراغ دفنی AC :
– چراغ دفنی AC تک رنگ است و برای سیستم نورپردازی RGB نمی توان از چراغ دفنی AC استفاده کرد.

نتیجه گیری
به عنوان جمع بندی می توان گفت، استفاده از سیستم برق رسانی DC (بین ۵ تا ۳۰ ولت) ، اگرچه هزینه ها را تا حدودی بالا می برد اما برای پروژه ی نورپردازی، ایمن تر است و طول عمر بیشتری خواهد داشت.

گروه روشنایی و نورپردازی نورنگار اسپادانا، مجموعه ای کامل از چراغ دفنی LED را با کیفیت بالا تولید میکند. محصولات در توان های مصرفی مختلف و رنگبندی تک رنگ و RGB تولید شده و دارای استاندارد IP67 می باشند.

برای مشاهده ی ویترین محصولات چراغ دفنی می توانید اینجا کلیک نمایید.

درباره نویسنده

نورنگار

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

بهترین ها برای شماست

برخی همکاران

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکريم . ما نيز خود را متعهد ميدانيم اين اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداريم.
برای ارتباط با ما ميتوانيد از آدرس ايميل و فرم زير استفاده فرمائيد

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تلفن :

031-95024108

مشاور نورپردازی: ۰۹۱۳۲۱۶۴۱۰۸ شاه رضایی
مشاور فنی : ۰۹۱۳۷۳۸۲۹۱۶ مظاهری

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا