پروژکتور LED و روش‌های نورپردازی دیوار 2

پروژکتور LED و روش‌های نورپردازی دیوار 2

نورپردازی دیوار با روش پروژکتور LED (قسمت دوم)

نورپردازی دیوار با استفاده از پروژکتور LED تکنیک های مختلفی دارد. اجرای عملیاتی این تکنیک ها نیاز به دانش فنی و تجربه قبلی طراح نور و مهندس نورپردازی دارد. اگر شما از علاقه مندان به بحث نورپردازی دیوار هستید و هنوز مقاله پروژکتور LED و تکنیک های نورپردازی دیوار 1 را مطالعه نکرده اید، پیشنهاد می کنیم آنرا بخوانید.

به طور خلاصه، در مقاله قبلی با بحث نورپردازی دیوار و مزیت های آن آشنا شدیم و از لزوم هماهنگی آن با سایر بخش های مورد نظر برای نورپردازی گفتیم. سپس سه روش نورپردازی دیوار با پروژکتور LED را بررسی کردیم. روش اول که همان تکنیک استفاده از تیر روشنایی برای نورپردازی دیوار بود را به طور کامل تشریح کردیم و کار بررسی دو تکنیک دیگر را به این مقاله واگذار نمودیم.

 

نورپردازی دیوار با روش دوم: پروژکتور ال ای دی به دیوار پیچ می شود و به صورت هاله ای به آن می تابد.

پروژکتور LED در این تکنیک توسط پایه خود به دیوار پیچ می شود و پس از تنظیم زاویه در محل مناسب فیکس می گردد. نورپردازی دیوار توسط پروژکتوری که به دیوار نصب شده باشد جلوه زیبایی دارد. نور هاله ای مانندی که از پروژکتور به دیوار تابیده می شود، دیوار را به سوژه جذابی تبدیل می کند.

پروژکتور LED زمانیکه با دیوار موازی می شود، سایه روشن های جالبی را در مسیر نور خود ایجاد میکند و منظره ی جذابی خلق می شود. در این تکنیک باید در نظر داشته باشیم که بسته به ارتفاع دیوار میتوان از دو روش گوناگون استفاده کرد.

 

الف: نورپردازی دیوار به صورت هاله ای و جداگانه

در این روش پروژکتور ها با فاصله از یکدیگر نصب می شوند. این فاصله می تواند بین یک متر تا پنج متر باشد. البته ارتفاع دیوار و هماهنگی نورپردازی دیوار با سایر قسمت های محیط ، پارامتر های مهم در محاسبه این فاصله هستند. برای نورپردازی دیوار هایی که ارتفاع کم دارند میتواند از فاصله کمتر استفاده کرد. اما دیوار های مرتفع، باعث تداخل نوری پروژکتور ها در قسمت بالایی دیوار می شود و حالت جذابی را در ذهن مخاطب ایجاد نمی کند. یکی دیگر از پارامتر های مهم در این تکنیک، استفاده از پروژکتور ال ای دی با زاویه پخش نور محاسبه شده برای طراحی نورپردازی است. زاویه پخش نور بنا بر صلاح دید طراح نورپردازی، میتواند از 30 درجه تا 90 درجه انتخاب گردد.

 

ب: نورپردازی دیوار به صورت هاله ای و با مرز مشترک

این تکنیک با استفاده از تداخل نوری پروژکتور ها میتواند گزینه جالبی برای نورپردازی دیوار های با ارتفاع کم باشد. اینجا شدت نور برای ما اهمیت بسیاری دارد. زاویه پخش نور پروژکتور ها باید بسیار بسته باشد تا بیشترین تابش نور را در راستای خود ایجاد کنند.

 

برای پیچ کردن پروژکتور ال ای دی به دیوار باید ابتدا وزن آنرا درنظر بگیرید و متناسب با ارتفاعی که در آن نصب می شود، سایز پیچ و رولپلاک حساب کنید. برای نصب پروژکتور های سنگین و بزرگ، توصیه می شود که به جای استفاده از رولپلاک، از رول بولت ( Roll Bolt ) استفاده کنید. رولبولت ها فک آهنی دارند و بسیار محکم تر از رولپلاک در جای خود فیکس می شوند.

رول بولت یا roll bolt یکی از بهترین ابزار ها برای پیچ کردن اجسام سنگین وزن به دیوار است. ایمنی رولبولت برای نصب پروژکتور ال ای دی و مخصوصا پروژکتور LED سنگین به دیوار خیلی مناسب است.

 

نورپردازی دیوار با روش سوم: پروژکتور LED به صورت گروهی بر روی یک براکت یا پایه نگهدارنده گروهی نصب میشود و نور پرتوانی را به سمت دیوار می تاباند.

این روش همانطور که از نامش پیداست برای نورپردازی دیوار های بسیار بزرگ و غول پیکر به کار می رود. ما برای نورپردازی دیوار های رنگی خیابان آبشار اصفهان از همین روش استفاده کردیم. این کار نیاز به دانش فنی بالایی در زمینه مهندسی نور دارد. اگر طراح نور در این محاسبات خطایی کرده باشد، دیوار به صورت نقطه نقطه روشن می شود و نمای زشتی پیدا می کند. در شکل زیر یکی از ساختمان های پروژه دیوار های رنگی آبشار اصفهان را ملاحظه می کنید.

 

نورپردازی خیابان آبشار اصفهان توسط شرکت نورنگار اسپادانا در سال 94 انجام گرفت. نورپردازی دیوار های رنگی خیابان آبشار اصفهان با استفاده از پروژکتور LED انجام شد و برای نورپردازی دیوار هرکدام از ساختمان ها تعداد زیادی پروژکتور ال ای دی با توان مصرفی کم به کار گرفته شد.

.

این مقاله در حال تکمیل شدن است. از همراهی شما مخاطبان عزیز با شرکت نورنگار صمیمانه سپاسگزاریم 🙂

.

.

.

درباره نویسنده

نورنگار

یک دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تاکنون افتخار همکاری با آن‌ها را داشته‌ایم

برخی از مشتریان ما

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکریم . ما نیز خود را متعهد میدانیم این اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداریم.
برای ارتباط با ما میتوانید از آدرس ایمیل و فرم زیر استفاده فرمائید

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تماس با ما:

۲۳ ۱۸ ۲۶ ۳۲ – ۰۳۱

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا