. تماس با ما  تماس با ما   مقالات  مقالات   محصولات دکوراتیو  محصولات دکوراتیو   محصولات نورپردازی  محصولات نورپردازی   پروژه های اجراشده  پروژه های اجراشده   صفحه اول  صفحه اول  
محصولات
محصولات outdoor
چراغ دفنی
پروژکتور
والواشر
چراغ استخری و آبنما
پروژه های نورپردازی
نورپردازی پل
نورپردازی نما
نورپردازی فضای سبز
نورپردازی درخت
نورپردازی مجسمه
گالری
کنترلر پیکسلی ریموت دار نورنگار مدل DMX3618مقالات  مقایسه ی سیستم نورپردازی RGB و RGB-DMX 

مقالات ، مقایسه ی سیستم نورپردازی RGB و RGB-DMX

مقایسه ی دو سیستم نورپردازی RGB-DMX , RGB 


در حال حاضر، انواع مختلفی از پروژکتور ال ای دی (پروژکتور، دفنی، آبنما، وال واشر) وجود دارد. هر کدام از آن ها دارای سیستم های نورپردازی متفاوتی می باشند و ویژگی های خاصی دارند.

سیستم های روشنایی و نورپردازی که بر پایه ی پروژکتور ال ای دی (از هر نوع) طراحی می شود به چهار فیلد متفاوت دسته بندی می گردد.

-سیستم روشنایی (سفید و زرد)
-سیستم نورپردازی تک رنگ
- سیستم نورپردازی RGB
- سیستم نورپردازی RGB-DMX

در مطالب قبل، از ویژگی های سیستم روشنایی LED گفتیم و تفاوت نورپردازی تک رنگ با نورپردازی RGB را بررسی نمودیم. همچنین گفته شد هر چهار نوع پروژکتور را می توان تک رنگ، RGB و DMX ساخت. در این فرصت می خواهیم به مقایسه ی دو سیستم نورپردازی DMX و RGB بپردازیم.

ویژگی های پروژکتور ال ای دی RGB و نورپردازی RGB :

-در این پروژه، کلیه ی پروژکتور های RGB تغییر رنگ می دهند و امکان ایجاد افکت های جذاب نوری وجود دارد. این تغییر به صورت هم زمان صورت می گیرد و رنگ هر گروه از پروژکتور ال ای دی (که به یک کنترلر متصل است) به صورت هماهنگ عوض می شود. به کمک این تکنولوژی می توان پروژه هایی ساخت که چند گروه از چراغ ال ای دی به صورت هماهنگ یا گروهی رنگ عوض کنند. برای پروژه های RGB می توان از انیمیشن های آماده و جنرال استفاده نمود. پروژه ی RGB قابلیت تنظیم شدن روی تک رنگ را نیز دارد.

-پروژکتور ال ای دی RGB ، دارای یک کابل خروجی 4 رشته می باشد. 3 رشته از آن برای هر کدام از رنگ ها و یک رشته برای تغذیه ی مشترک است.

-پروژکتور RGB، معمولا فاقد تقویت کننده ی داخلی می باشد اما با طولانی شدن مسافت پروژه، میتوان از طراحی مخصوص شرکت نورنگار استفاده نمود که در آن از برد تقویت کننده ی مخصوصی جهت تقویت سیگنال ها استفاده گردیده است.

-مرکز کنترل پروژه ی RGB دارای یک یا چند کنترلر RGB می باشد که به منظور تنظیم رنگ پروژه استفاده می گردد. خطوط فرمان رنگ کنترلر باید توسط یک یا چند مدار تقویت کننده (بسته به شرایط و ابعاد پروژه) تقویت شود و برای پروژکتور های ال ای دی ارسال گردد.

-در مسافت های طولانی، باید نگران نویزی شدن و بهم ریختن رنگها در پروژکتور RGB باشیم. برای مقابله با نویز تقویت کننده هایی طراحی میگردد.

-تعمیرات و نگهداری یک پروژه RGB کاری ساده و روتین است. همچنین در صورتی که پروژکتور RGB ایراد پیدا کرده باشد به راحتی قابل تعمیر است.

ویژگی های پروژکتور ال ای دی DMX و  نورپردازی DMX :

-پروژکتور های LED به کار رفته در نورپردازی DMX ، می توانند به صورت مستقل از یکدیگر رنگهای متفاوتی را نمایش دهند. در این پروژه کنترلر مرکزی، به صورت اختصاصی، فرمان ارسال و تعویض رنگ را برای هر پروژکتور DMX ارسال می کند. تفاوت پروژکتور ال ای دی دی ام ایکس با پروژکتور RGB، برد گیرنده دیتا است که در داخل هر پروژکتور DMX نصب می گردد. DMX، قدرتمند ترین تکنولوژی نورپردازی می باشد که با کمک آن می توان انواع انیمیشن ریتمیک و افکت دار را اجرا نمود. برای هر پروژه ی دی ام ایکس باید به صورت اختصاصی یک یا چند انیمیشن رنگ نوشت که در کنترلر DMX ذخیره میگردد. این وظیفه با گروه نورپردازی مجری پروژه می باشد. همچنین میتوان برای مناسبت ها و مراسم خاص، پروژه را روی دو حالت تک رنگ یا RGB (با تغییر نور هماهنگ) تنظیم کرد.

-پروژکتور DMX، دارای برد دی ام ایکس طراحی شده در شرکت نورنگار می باشد که وظیفه ی تقویت و تنظیم ولتاژ ال ای دی ها را بر عهده دارد.

-سیم کشی پروژکتور ال ای دی DMX، بسته به طراحی سیستم و مسافت پروژه، دارای دو نوع طراحی می باشد. در سیستم هایی که مسافت کوتاه است، یک کابل 4 رشته ی خروجی داریم که 2 رشته از آن برای تغذیه و 2 رشته از آن برای تبادل دیتا است. در مسافت های طولانی، پروژکتور ها توسط دو کابل مجزا تغذیه میگردد که کابل قطور تر برای تغذیه و کابل با رشته های نازک تر برای دیتا استفاده می گردد.

-مرکز کنترل پروژه ی دی ام ایکس دارای یک یکنترلر دی ام ایکس می باشد که به منظور  اجرای انیمیشن های نور و رنگ پروژه استفاده می گردد.

-پروژه ی DMX، بیشتر از سیستم RGB تحت تاثیر نویز های الکترومغناطیسی قرار می گیرد و حساس تر است. این موضوع مخصوصا در پروژه هایی اهمیت دارد که از الکتروموتور ها و بار های سلفی در شبکه استفاده شده است. شرکت نورنگار با سالیان سال تجربه در طراحی مدار های تقویت کننده و نویز گیر، مساله ی نویز را به طور کلی برطرف نموده است(برای هر دو سیستم نورپردازی DMX و  RGB). این شرکت برای هر پروژه ای مدارهای مخصوصی دارد که همراه با تجهیزات پروژه و نقشه ی سیم کشی، تحویل کارفرمای محترم می دهد.

-تعمیرات و نگهداری یک پروژه نورپردازی DMX کمی پیچیده تر از پروژه ی RGB است و علاوه بر تجربه کاری، به دانش الکترونیک هم نیاز دارد (مخصوصا مواردی که نویز های الکترومغناطیسی باعث اخلال در عملکرد پروژه می گردد). ساختار این پروژکتور ال ای دی پیچیده است و تعمیرات آن به دانش تخصصی نیاز دارد.

     
   

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت نورنگار اسپادانا (نورانا ) محفوظ است

noor-negar.com