. تماس با ما  تماس با ما   مقالات  مقالات   محصولات دکوراتیو  محصولات دکوراتیو   محصولات نورپردازی  محصولات نورپردازی   پروژه های اجراشده  پروژه های اجراشده   صفحه اول  صفحه اول  
محصولات
محصولات outdoor
چراغ دفنی
پروژکتور
والواشر
چراغ استخری و آبنما
پروژه های نورپردازی
نورپردازی پل
نورپردازی نما
نورپردازی فضای سبز
نورپردازی درخت
نورپردازی مجسمه
گالری
کنترلر پیکسلی ریموت دار نورنگار مدل DMX3618مقالات  تفاوت پروژکتور ال ای دی و پروژکتور پر مصرف 

مقالات ، تفاوت پروژکتور ال ای دی و پروژکتور پر مصرف

تفاوت پروژکتور ال ای دی با پروژکتور متال هالید و بخار سدیم

پروژکتور ال ای دی 
علوم معماری و دکوراسیون به تدریج تکامل یافتند و طراحی بناها، ساختمان ها، محوطه ها و فضای سبز، بهینه تر و کاربردی تر شد. نحوه ی تامین نور در اماکن مختلف که به استفاده از لامپ های رشته ای و ساده محدود شده بود، پاسخ گوی حجم نور مورد نیاز نبود. بنابراین پروژکتور ساخته شد و روشنایی به یک علم جدید تبدیل گشت.
مهندسان با استفاده از بازتاب نور و ساخت کاسه چراغ، توانستند علاوه بر استفاده ی بهینه تر از مقادیر نور اتلافی،  جهت پخش نور را نیز تنظیم نمایند. رفته رفته تکنولوژی ساخت لامپ ها دستخوش تغییر شد و لامپ های متال هالید و بخار سدیم به بازار عرضه شدند. حال مقدار نور مورد نیاز برای هر محوطه به راحتی قابل تامین بود.
رفته رفته با گران تر شدن منابع انرژی و بالا رفتن قیمت برق مصرفی، چالش جدیدی بوجود آمد. باید تجهیزاتی طراحی می شدند که علاوه بر تامین نور مطلوب، مصرف برق پایین تری داشته باشند. نهایتا با انجام تحقیقات گسترده روی نیمه هادی ها و دیود ها، LED(Light Emitting Diod) کشف شد.

ال ای دی LEDساختار ال ای دی

ال ای دی ها با سرعت زیادی پیشرفت کرده و بهینه سازی شدند. پروژکتور ال ای دی با مصرف بسیار پایین تر از سایر چراغ های ساخته شده به دست بشر، به بازار روانه شد و با استقبال زیادی روبرو شد. در این فرصت به بررسی تفاوت های پروژکتور ال ای دی با سیستم های پرمصرف قبلی می پردازیم.
 
ویژگی های پروژکتور ال ای دی
میزان مصرف: کم ترین مصرف انرژی الکتریکی در میان انواع پروژکتور ها، متعلق به پروژکتور ال ای دی است و در عین حال راندمان بالایی دارد. بازدهی این نوع از پروژکتور ها بین 3 تا 4 برابر انواع دیگر پروژکتور ها می باشد.
 
هزینه ی برق مصرفی: لامپ ال ای دی و پروژکتور ال ای دی بسیار کم مصرف بوده و حدودا در بازه ی زمانی 1 تا 2.5 سال، هزینه ی خریداری و نصب خود را در اختلاف برق مصرفی جبران خواهند کرد.
 
طول عمر: طول عمر پروژکتور های ال ای دی بسته به شرایط آب و هوایی، کیفیت شبکه ی برق و ساعات روشنایی آن در طول روز، بین 4 تا 7 سال می باشد. در صورتی که این نوع پروژکتور به صورت درستی طراحی و ساخته شده باشد  فقط 10 درصد از نور خود را ظرف 3 سال از دست می دهد.
 
رنگبندی: پروژکتور LED ، تمامی طیف رنگی را شامل می گردد و در انواع رنگها تولید می شود. جهت روشنایی محوطه ها می توان از رنگهای ( سفید یخی، سفید طبیعی، سفید گرم و رنگ زرد) استفاده نمود. جهت نورپردازی می توان از انواع رنگبندی تک رنگ و مالتی کالر (پروژکتور RGB) استفاده نمود.
 
انواع: پروژکتور هایی که جهت روشنایی و نورپردازی فضای خارج از ساختمان استفاده می گردند در چهار دسته ی اصلی قرار می گیرند. 1- چراغ دفنی ال ای دی: از آن جهت نورپردازی انواع درخت، بوته کنار گذر معابر و فضای سبز استفاده می گردد. همچنین نورپردازی انواع دیوار ها و ستون ها با نوری هاله ای و زیبا، می توان از چراغ دفنی استفاده نمود. مهم ترین مزیت استفاده از چراغ دفنی، استتار منبع نور می باشد. 2- چراغ آبنما: به دلیل مقاومت در برابر آب، از آن جهت نورپردازی آبنما ها، استخر ها و آبشار ها استفاده می گردد. 3- والواشر: پروژکتور هایی خطی می باشند که از آنها برای نورپردازی انواع نما، دیوار و ستون استفاده می گردد. اصلی ترین مزیت استفاده از والواشر این است که نوری یکنواخت با سایه روشن هایی دلچسب بر روی نما جلوه می نماید. 4- پروژکتور ال ای دی: بهترین انتخاب برای روشنایی محوطه ها و فضای سبز می باشد. برای روشنایی از پروژکتور ال ای دی تک رنگ و جهت نورپردازی می توان از پروژکتور های رنگی تک رنگ و پروژکتور آرجی بی استفاده نمود.
 
قابلیت پخش بهینه ی نور بر روی سوژه: یکی از مهمترین مزایای استفاده از انواع پروژکتور ال ای دی، تاباندن حجم زیادی از نور تولید شده به سوژه است. این پروژکتور ها به علت حرارت کمی که تولید می کنند قابلیت نصب لنز بر روی LED را دارند. این کار باعث می گردد پخش نور پروژکتور ال ای دی به صورت سفارشی و متناسب با شرایط نصب تنظیم گردد.  همچنین به علت طراحی ساختاری آنها ( وجود یک سطح کوچک به عنوان منبع نوری) میزان نور اتلافی بسیار کم می باشد. وجود ویژگی های بالا سبب شده پروژکتور ال ای دی برای نورپردازی هر سوژه ای در هر فاصله ای مناسب باشد و در عین بازده نوری بالا، جهت گیری بسیار دقیقی در پخش نور داشته باشد.
 
زمان راه اندازی: زمان راه اندازی پروژکتور LED بسیار سریع ( 0.5 تا 2 ثانیه ) می باشد.
 
ویژگی پروژکتور های متداول
میزان مصرف: این پروژکتور ها بیشترِ انرژی برق مصرفی خود را به گرما تبدیل می کنند و مقدار کمی را به نور تبدیل می نمایند. بنابراین راندمان آنها نسبت به نوع ال ای دی بسیار پایین تر است. رنج مصرف انواع متداول این پروژکتور ها بین 250 تا 1000 وات می باشد که نسبتا بالاست.
 
هزینه ی برق مصرفی: با توجه به گرانتر شدن هزینه برق و مصرف بسیار زیاد پروژکتور بخار سدیم و پروژکتور متال هالید، شاهد استقبال روز افزون از پروژکتورهای ال ای دی هستیم. در صورت محاسبه ی درست و جایگزینی پروژکتور ال ای دی با پروژکتور های پرمصرف، هزینه ی برق ناشی از روشنایی به یک سوم تا یک پنجم خواهد رسید.
طول عمر: طول عمر در این پروژکتور ها بین 1 تا 2 سال است. این زمان به توان مصرفی، تکنولوژی ساخت، ساعات روشنایی در طول شبانه روز و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.
 
رنگبندی: معمولا این پروژکتور ها در انواع رنگهای سفید یخی و زرد وجود دارند و برخی از انواع آنها در رنگهای ثابت دیگر به فروش می رسد. این نوع پروژکتور، مدل آر جی بی ندارد.
 
انواع: پروژکتورهای بخار سدیم و متال هالید از انواع متداول پروژکتور های پر مصرف موجود در بازار می باشند.
 
قابلیت پخش بهینه ی نور بر روی سوژه: به علت سطح مقطع زیاد چراغ، حرارت بسیار بالایی که در این پروژکتورها تولید میگردد و قرارگرفتن نیمی از منبع نور در حالت پشت به سوژه، راندمان نوری آن ها  پایین می باشد و هدر رفت نور در آنها زیاد است. برخی از انواع این پروژکتور ها نور را در حالت پخش با زاویه 180 درجه منتشر میکنند و قابلیت روشن کردن یک سوژه خاص را ندارند. در انواع کاسه چراغ دار، جهت گیری پخش نور کمی بهتر از حالت قبل می باشد.
 
زمان راه اندازی: زمان راه اندازی و رسیدن به نورِ کامل در پروژکتور متال هالید و بخار سدیم، بسته به نوع، توان مصرفی و کیفیت ساخت بین (1 تا 10 دقیقه) می باشد.بالا بودن زمان راه اندازی این نوع پروژکتور سبب ناهماهنگی هایی در قسمت روشنایی مجموعه ها می باشد.
 
جهت مشاهده ی انواع محصولات روشنایی و نورپردازی، کلیک نمایید.
همچنین می توانید جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره فنی با شماره ی 09132164108 (شاهرضایی) تماس حاصل فرمایید.
 
 

   
                             

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت نورنگار اسپادانا (نورانا ) محفوظ است

noor-negar.com