درجه ی IP و تعریف ضد آب بودن

درجه ی IP و تعریف ضد آب بودن

کلمه ی IP، مختصرِ عبارت (Ingress Protection) و به معنی حفاظت در برابر ذرات زیر می باشد. آی پی، دارای دورقم با معنایی متفاوت است.

اولین رقم IP، بیانگر میزان نفوذ اجسام و ذرات ریز جامد به داخل محصول می باشد. عدد ۶، بالاترین درجه ی حفاظت دربرابر ذرات جامد است. رقم دوم بیانگر میزان نفوذ آب به داخل دستگاه است. عدد ۸ بالاترین درجه ی حفاظتی در برابر آب می باشد. به عنوان مثال، چراغ دفنی ضد آب باید IP67 باشد.

در صنعت روشنایی و نورپردازی، نفوذ آب به داخل پروژکتورِ ال ای دی، خطرات جانی و مالی در پی دارد از جمله:

– خطر اتصال برق ۲۲۰ ولت به بدنه فلزی پروژکتور و در پی آن احتمال برق گرفتگی

– مصرف برق اضافه و تحمیل هزینه های بیهوده

– اتصال در مدار داخلی پروژکتور ال ای دی و اختلال در کارکرد عادی آن که در نهایت به سوختن ال ای دی ها یا کاهش عمر پروژکتور می انجامد.

– ایجاد بخار و میعان آب بر سطح داخلی شیشه پروژکتور و انحراف زاویه ی پخش نور خروجی

برای پی بردن به IP های مختلف و مفهوم دقیق آن، جدول زیر را ببینید.

همانطور که می دانید درجات IP بالا (۶۵ تا ۶۸) فقط برای پروژکتور هایی می باشد که در فضای باز استفاده می گردند و باید ضدّ آب باشند. پروژکتورِ ضدّ آب باید به گونه ای طراحی شود که واشر آب بندی با فشار زیادی بین شیشه و بدنه فشرده شده باشد. پیچ ها وظیفه ی ایجاد این فشار را بر عهده دارند.

در ادامه ی مطلب می خواهیم استانداردهای مطلوب برای ضدّ آب بودن را در چهار نوع پروژکتور بررسی نماییم.

درجه ی IP مناسب برای پروژکتور ال ای دی:

اگر از پروژکتورِ ال ای دی به منظور روشنایی و نورپردازی فضای سبز یا اماکنی با احتمال بارندگی استفاده می گردد، باید درجه ی حفاظتی آن IP65 باشد تا در برابر نفوذ آب باران مقاومت نماید. همچنین در صورتی که واتر جت (مینی کارواش) در اختیار داشته باشید می توانید از چند متری شیشه های پروژکتور را تمیز نمایید.

درجه ی IP مناسب برای والواشر:

والواشر ال ای دی نیز مانند پروژکتورها باید دارای استاندارد IP65 باشند. اما به علت ساختار ظریف والواشر ها، مقاومت آنها در برابر نفوذ آب کمتر از پروژکتور است.

این چراغ ها در برابر نفوذ آب باران مقاومت می کنند اما بهتر است برای تمیزکاری شیشه ی آنها از واتر جت استفاده نشود.

درجه ی آی پی مناسب برای چراغ دفنی ضد آب:

اگر چراغ دفنی به منظور نورپردازی دیوار یا فضای سبز به کار برده شده است، احتمال دارد بر اثر بارندگی یا آب گرفتگی، برای مدتی غرق آب شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن، چراغ دفنی ضد آب باید با استاندارد IP67 ساخته شده باشد.

جنس مناسب شیشه و مقاومت آن در برابر تغییرات حرارتی، استفاده از واشرهای آب بندی مرغوب، گلند های فلزی و ضد زنگ، پیچ های استیل و استفاده از رنگ الکترواستاتیک از مواردی هستند که عمر چراغ دفنی را بیشتر کرده و آنرا دربرابر خوردگی مقاوم می کنند.

درجه ی آی پی مناسب برای چراغ آبنما ال ای دی و چراغ استخری:

چراغ آبنما بیشترین درجه ی حفاظتی را بین تجهیزات روشنایی و نورپردازی دارد. در بسیاری از موارد، چراغ آبنما غرق آب می شود و در صورتی که به درستی آب بندی نشده باشد، فشار مایع سبب نفوذ آب به درون چراغ می گردد.

چراغ آبنما باید با درجه ی IP68 ساخته شود. همچنین احتمال نفوذ آب به داخل چراغ هایی که روی نازل ها و لوله های بیرون از آب نصب میگردند هم وجود دارد. برای هر آبنما احتمال آبگیری بیش از سطح استاندارد وجود دارد و چراغ ها برای چندین ساعت غرق آب خواهند شد.

لازم به ذکر است که چراغ های آبنمایی که با فشار پیچ و واشر آب بندی شده اند (چراغ آبنمای هوا خنک) پایداری و طول عمر بیشتری از چراغ رزینی دارند.

مطالب مربوط:
چراغ آبنمای رزینی یا هواخنک، کدام پایدارتر است؟

درباره نویسنده

نورنگار

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

بهترین ها برای شماست

برخی همکاران

پل های ارتباطی

تماس با نورنگار اسپادانا

از حسن توجه ، تماس و ارتباط شما مـتشکريم . ما نيز خود را متعهد ميدانيم اين اعتماد و حسن انتخاب شما را با ارائه خدمات مطلوب ارج نهاده و اعتماد شما را پاس بداريم.
برای ارتباط با ما ميتوانيد از آدرس ايميل و فرم زير استفاده فرمائيد

ساعات کار :

شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

پنج شنبه ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰

تلفن :

031-95024108

مشاور نورپردازی: ۰۹۱۳۲۱۶۴۱۰۸ شاه رضایی
مشاور فنی : ۰۹۱۳۷۳۸۲۹۱۶ مظاهری

آدرس :

اصفهان
انتهای خیابان بزرگمهر – جنب میدان احمدآباد-کوچه ۷۷ -پلاک ۱۰۰۷ -شرکت فنی مهندسی نورنگاراسپادانا